fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Unia odcina brytyjskie firmy od dużych kontraktów

AFP
Bruksela przystąpiła do systematycznego ograniczania dostępu firm brytyjskich do dużych kontraktów i nakłania je do przeprowadzki do pozostałych 27 krajów Unii — twierdzi „Financial Times”.

W wewnętrznej notatce szefowie Komisji Europejskiej przekazali pracownikom, by unikali „zbędnych dodatkowych komplikacji” z W. Brytanią przed 2019 r., co świadczyłoby o ochłodzeniu nastawienia europejskiej administracji jeszcze przed opuszczeniem Unii przez W. Brytanię. Notatka wyraźnie zwraca się do urzędników UE, by zachęcali brytyjskie firmy prywatne do przygotowań do „prawnych reperkusji” Brexitu i rozważały konieczność „posiadania biura w Unii” dla zachowania zezwoleń na działalność. Urzędom UE kazano przygotować się do odłączenia W. Brytanii od istotnych baz danych w dniu Brexitu.

Notatkę rozpowszechniono wśród urzędników wyższego szczebla, podpisali ją sekretarz generalny Komisji Alexander Italianer, szef personelu przewodniczącego Martin Selmayr i główny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier.

Notatka rozesłaną w tydzień po uruchomieniu przez premier Theresę May art. 50. o podjęciu rozmów o rozstaniu przedstawia, jak W. Brytania straci praktycznie natychmiast pieniądze i wpływy, choć zachowa legalne prawa i obowiązki oficjalnego członkostwa. Tam gdzie będzie to możliwe z prawnego punktu widzenia, Komisja i jej agencje mają we wszelkich działaniach uwzględniać fakt stania się przez W. Brytanię w ciągu 2 lat „trzecim krajem” pod względem mianowania personelu i otrzymywania bezpośrednich kontraktów za miliardy euro na projekty badawcze czy usługi.

„Poza prawnym wymogiem, by uczestnik kontraktu miał siedzibę w UE mogą zaistnieć polityczne lub praktyczne powody przemawiające za umawiającymi się stronami z siedzibą w konkretnym kraju członkowskim nie tylko przy zawarciu kontraktu, ale także podczas jego realizowania” — stwierdza notatka.

Przedstawiciele władz UE twierdzą, że nie będzie zamrożenia unijnych wydatków z funduszy strukturalnych czy regionalnych, jakie są realizowane za pośrednictwem brytyjskich władz, a nie bezpośrednio przez organ Unii. Komisja stwierdziła, że będzie np. realizować obietnice inwestycyjne w Irlandii Płn. Jednak w innych obszarach bezpośredniego inwestowania zaczyna pojawiać się surowsze podejście. Bruksela już ustaliła, że każdy kontrakt w ostatniej fazie prac nad systemem nawigacji satelitarnej Galileo za 10 mld euro może zostać anulowany bez płacenia kar umownych, jeśli jego wykonawcza nie będzie mieć siedziby w Unii.

Notatka zawiera nieformalne wytyczne, jak przyznawać kontrakty czy mianować na stanowiska, sugeruje też, by unijne urzędy przygotowały się do bezładnego Brexitu i ustalić, jak odciąć Brytyjczykom dostęp do unijnych informacji, np. o zwalczaniu przestępczości czy do danych o azylantach. Końcowa cześć notatki apeluje do personelu UE, by zachęcał sektor prywatny do natychmiastowych przygotowań dla prawnych konsekwencji Brexitu i utraty paw kraju członkowskiego — informuje „Financial Times”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA