Finanse seniora – jak radzić sobie z brakiem pieniędzy?

Publikacja: 16.02.2016 10:27

Finanse seniora – jak radzić sobie z brakiem pieniędzy?

Foto: Materiał Partnera

Sytuacja finansowa starszych osób w Polsce nie przedstawia się dobrze – do problemu niskich emerytur dochodzi nieustanny wzrost zadłużenia oraz konieczność wspierania rodziny. Jakie perspektywy roztaczają się przed budżetem domowym seniorów?

Niskie emerytury nie starczają na życie

Według danych ZUS wysokość przeciętnej emerytury to 2018 złotych brutto (przy czym dla kobiet było to ok. 1700 złotych brutto, a dla mężczyzn – ok. 2500 złotych brutto). W praktyce, dla osoby otrzymującej przeciętne wynagrodzenie, oznacza to stopę zastąpienia (czyli stosunek emerytury do ostatniej pensji) na poziomie 59%. Na poziomie innych krajów należących do OECD to bardzo zły wynik, plasujący finanse polskich emerytów niemal na końcu stawki.

Sami seniorzy negatywnie oceniają własną sytuację finansową – według badań instytutu TNS Polska tylko 5% z nich uznało ją za „dobrą”, a aż 46% określiło ją jako jednoznacznie złą. Aż 44% osób starszych zadeklarowało, że nie starcza im pieniędzy do następnej wypłaty – a dla 14% stanowi to regułę.

Sposoby na naprawę domowego budżetu

W najlepszej sytuacji są emeryci mogący liczyć na wsparcie bliskich (niestety, dotyczy to tylko 10% osób – wobec 33%, które same takiego wsparcia młodszym członkom rodziny udzielają), oraz ci, których zdrowie i umiejętności pozwalają na podjęcie dodatkowej pracy. Pozostałym pozostaje przede wszystkim lepsza organizacja domowego budżetu (wg badania TNS Polska nawet 46% nigdy nie podejmowało takich działań), a więc m.in:

planowanie wydatków,

szukanie oszczędności – od zakupów w dyskontach, przez zmianę przyzwyczajeń, aż po rezygnację z części zakupów,

próby stworzenia tzw. poduszki finansowej na wypadek pojawienia się niespodziewanych wydatków.

Kiedy pojawi się niespodziewany wydatek – pozostaje zwrócić się do rodziny (co dla wielu osób pozostaje sprawą wstydliwą i wolą poszukiwać pieniędzy gdzie indziej), do banku – lub do firmy pożyczkowej.

Kredyty i szybkie pożyczki dla seniorów

Emeryci są atrakcyjnymi klientami zarówno dla banku, jak i dla firm pożyczkowych – posiadają regularne dochody i starają się spłacać długi w terminie. Niestety, nie zawsze wystarcza im wiedzy do wybrania korzystnej dla nich oferty – najgroźniejsze jest dla nich tak zwane rolowanie zadłużenia, czyli zaciąganie jednej pożyczki na spłatę drugiej, co skutkuje lawinowym narastaniem długu. Firmy pożyczkowe różnią się podejściem do tego tematu – o ile na przykład chwilówki na pożyczkomat.pl nie otrzyma się przed spłaceniem poprzedniej (co chroni przed wspomnianym rolowaniem), o tyle wiele firm wręcz do niego dąży, licząc na korzyści z windykacji.

Szczególnym zagrożeniem dla budżetu seniora są firmy oferujące obsługę w domu pożyczkodawcy – pobierają za to słone opłaty, a sprawny i przekonujący agent może z łatwością skłonić osobę starszą do zaciągnięcia zbyt wysokiego zobowiązania. Optymalnym wyjściem mogłaby wydawać się szybka pożyczka przez Internet, gdzie zarówno koszt pożyczki, jak i pozostałe warunki są jasno i czytelnie podane – gdyby nie fakt, że polscy emeryci wciąż nie potrafią sprawnie poruszać się w Sieci.

Nie pozostawiaj seniora bez opieki

Coraz więcej emerytów zostaje tzw. słupami, zaciągając zobowiązania na własne nazwisko, podczas gdy z pieniędzy korzysta ktoś inny. Nie musi to być przy tym osoba z zewnątrz – często jest to kwestia bliższej lub dalszej rodziny, która pozostawia dziadka lub babcię z długiem i poczuciem winy.

Oprócz przestrzegania przed takimi działaniami warto z seniorami po prostu rozmawiać – również o organizacji domowego budżetu i sposobach na uchronienie się przed oszustami. Sygnałami alarmowymi powinny być na przykład wycieczki na pokazy kulinarne lub zdrowotne – gdzie manipulatorzy wykorzystują łatwowierność starszych osób do wciśnięcia im wielotysięcznych zobowiązań (np. za zestaw garnków lub „leczniczy” materac). Warto również pomóc osobom starszym w wyjściu z tzw. cyfrowego wykluczenia – komputer i Internet mogą być doskonałą pomocą w organizacji domowego budżetu.

Sytuacja finansowa starszych osób w Polsce nie przedstawia się dobrze – do problemu niskich emerytur dochodzi nieustanny wzrost zadłużenia oraz konieczność wspierania rodziny. Jakie perspektywy roztaczają się przed budżetem domowym seniorów?

Niskie emerytury nie starczają na życie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko