fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

EnergaCAMERIMAGE 2018: Złota Żaba dla montażystki Carol Littleton

Carol Littleton
materiały prasowe EnergaCAMERIMAGE
Carol Littleton odbierze nagrodę dla montażysty ze szczególną wrażliwością wizualną na zaczynającym się 10 listopada festiwalu filmowym EnergaCAMERIMAGE.

Są reżyserzy, którzy uważają, że film naprawdę powstaje dopiero w montażowni – to tutaj zyskuje tempo, rytm, to tutaj można pewne wątki podkreślić, inne wręcz wyeliminować. A dpbry montażysta, obok operatora, jest dla każdego realizatora najbliższym współpracownikiem.

Carol Littleton jest w branży od ponad czterech dekad. Jej filmografia liczy trzydzieści kilka pełnometrażowych fabuł. Stale współpracowała m.in. z Lawrencem Kasdanem i Jonathanem Demmem. Z tym pierwszym zrobiła wspólnie osiem obrazów, poczynając od jego debiutanckiego „Żaru ciała”. Kasdan zatrudnił ją w tym filmie wierząc, że tylko kobieta będzie w stanie nadać scenom erotycznym odpowiedniej subtelności i wyrafinowania. Zgrali się, odtąd pracowali razem. Z Demme’em zrealizowała cztery filmy, w tym dreszczowiec polityczny „Kandydat”, w którym montażem delikatnie nawiązywała do „Przeżyliśmy wojnę”, klasyka Johna Frankenheimera.

Z innych ważnych produkcji Littleton można wymienić: „E.T” Stevena Spielberga, „Kochanice króla” Justina Chadwicka, „Miejsca w sercu” Roberta Bentona, „Diabolique” Jeremiah S. Chechika, „Wtorki z Morriem” Micka Jacksona umacniała precyzyjnymi cięciami inspirujący wydźwięk opowiadanej historii.

 

Carol Littleton jest miłośniczką dzieł dawnych mistrzów światowego kina, promuje klasykę, uczestniczy w cyfrowym przywracaniu świetności starym produkcjom. Pełniła między innymi rolę konsultantki w procesie cyfrowej rekonstrukcji „Chciwości” Ericha von Stroheima.

Laureatka tegorocznej Złotej Żaby dla montażysty była nominowana do Oscara za swoją pracę przy„E.T.. Za montaż „Wtorków z Morriem” została nagrodzona Emmy, a w zeszłym roku zdobyła prestiżową branżową statuetkę Eddie za brawurowy dramat polityczny „Do końca” Jaya Roacha.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA