fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Zaczyna się Fair Trade Film Festival

materiały prasowe
We wtorek w Krakowie początek Fair Trade Film Festival. Stawia sobie za cel popularyzację idei sprawiedliwego handlu.

„Na całym świecie żyje 500 milionów ludzi, którzy produkują dla nas żywność, choć sami często nie mogą wykarmić swoich rodzin. Możesz im pomóc kształtować ich przyszłość. Wybieraj produkty, które zmieniają życie” - kierują przesłanie do widzów autorzy filmu „Fair Trade jest ważny”. Jego bohaterami są Edson Maotchedwe i Tsale Mwale zajmujący się uprawą herbaty Fair Trade.

Chodzi o wzmacnianie małych gospodarstw rolnych na całym świecie, które prowadzą uprawy w sposób zrównoważony szanując środowisko naturalne. Sprawiedliwy handel (ang. Fair Trade) to partnerstwo handlowe oparte na dialogu, dążące do większej równości w handlu międzynarodowym.

Celem festiwalu jest popularyzacja idei Sprawiedliwego Handlu i ekonomii społecznej poprzez prezentację reportaży i filmów dokumentalnych pokazujących, czym jest Fairtrade w praktyce. Program podzielony jest na dwa bloki „Fair Trade jest ważny” oraz „W kierunku sprawiedliwego handlu”.

W czasie festiwalu pokazane zostaną filmy z całego świata, m.in. z Mauritiusa, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru, Brazylii, Palestyny i Polski. „Mauritius. Opowieści o cukrze” zrealizowany przez Michała Wilczka to opowieść o mieszkańcach wyspy wulkanicznej położonej na Oceanie Indyjskim, których historia jest nierozłączna z uprawą trzciny cukrowej. Z kolei „Górski rezerwat przyrody Puro w Ekwadorze” (reż. Andy Orchard, Kendal Kempsey) pokazuje rezerwat przyrody Cerro Candelaria na obszarze, którego znajdują się unikatowe gatunki flory i fauny. Kawa okazała się tam alternatywą dla owoców, których uprawa niszczyła lokalny ekosystem. Będzie można także zobaczyć reportaż Macieja Zygmunta „Fair Trade daję siłę. Przykład Asoguabo” oraz film „Pionierzy recyklingu - spółdzielnia Coopamare” przedstawiający zbieraczy złomu i makulatury zrzeszonych w spółdzielnię.

Oprócz pokazów filmowych zaplanowano też degustacje, dyskusje, spotkania z ekspertami i warsztaty. W Krakowie impreza odbędzie się Kraków w Forum Przestrzenie. Fair Trade Film Festival odbędzie się także w warszawskiej Kinotece (18-19.11) oraz wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty (18-19.11). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Program wydarzenia na stronie: www.fairtrade.org.pl/aktualnosc/fair-trade-film-festival/

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA