fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Pfizer ukarany za zawyżanie cen leków na epilepsję

123rf.com
Brytyjskie władze nałożyły gigantyczną karę na koncern farmaceutyczny Pfizer.

Aż 84,2 mln funtów (107 mln dolarów) będzie musiał zapłacić Pfizer za podniesienie ceny leku na epilepsję o 2600 proc. - informuje Reuters.

Competition and Markets Authority nałożył karę za manipulowanie cenami leku o nazwie Epanutin. Lek wynalazł i wprowadził na rynek amerykański Pfizer i pod taka nazwa wprowadził go na brytyjski rynek, ale po kilku latach sprzedał prawa do niego brytyjskiej firmie Flynn Pharma. Nowy właściciel podniósł cenę leku - 100 mg opakowanie podrożało z  2,83 do 67,50 funtów. Firma zdecydowała się po jakimś czasie na obniżkę, ale do zaledwie 54 funtów za opakowanie.

Według brytyjskich władz wydatki tamtejszej służby zdrowia na ten tylko lek wzrosły z 2 mln funtów rocznie w 2012 r. do około 50 mln funtów rok później. Na dodatek, jak podkreśla CMA, cena leku w Wielkiej Brytanii była wielokrotnie wyższa niż w innych krajach europejskich.

W Wielkiej Brytanii używa tego leku o koło 48 tys. osób.

CMA podkreśla też, że sprzedaż leku innemu podmiotowi była sprytnym zabiegiem, ponieważ po zmianie nazwy leku według brytyjskiego prawa nie podlegał wcześniejszym regulacjom cenowym.

Pfizer twierdzi, że sprzedaż leku przynosiła tylko straty, a poza tym cena ustalona przez Flynn Pharma jest o 25-40 proc. niższa niż koszt odpowiednika sprzedawanego przez konkurencyjna firmę - informuje CNBC.

CMA nałożył także karę na Flynn Pharma. Obie firmy zapowiedziały odwołanie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA