Farmacja

Fundusz inwestuje w innowacyjną igłę do biopsji

DEBN zespół: Artur Gibas, Michał Krużycki, Marcin Sieczkowski
materiały prasowe
Kvarko, fundusz inwestujący w innowacyjne spółki naukowe i technologiczne, wywodzące się głównie z polskich jednostek naukowych, rozszerzył swój portfel o spółkę DEBN. Startup pracuje nad innowacyjną igłą do biopsji prostaty.

DEBN pozyska od Kvarko 1 mln zł (800 tys. zł z tej kwoty pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju). Pieniądze zostaną przeznaczone na udoskonalenie urządzenia medycznego (tzw. igły biopsyjnej), którego celem jest ograniczenie problemu występowania powikłań infekcyjnych po przeprowadzeniu biopsji gruczołu krokowego.

DEBN to piąta spółka portfelowa Kvarko. W ub. r. w rozwiązanie polskich naukowców zainwestował gdański akcelerator i fundusz technologiczny Alfabeat.

DEBN to spółka założona przez dwóch gdańskich urologów: Artura Gibasa i Marcina Sieczkowskiego, którzy uświadomili sobie, że każdego roku około 350 tys. pacjentów na całym świecie cierpi z powodu infekcji po wykonaniu zabiegu biopsji prostaty, a co trzeci wymaga hospitalizacji. Szacuje się, że łącznie każdego roku w krajach rozwiniętych wykonuje się blisko 5 mln takich zabiegów. Z tego około 7 proc. biopsji kończy się infekcjami bakteryjnymi. Na leczenie powikłań po tych zabiegach wydaje się ponad miliard dolarów rocznie. Dzięki polskiemu wynalazkowi możliwe będzie znaczące zredukowanie ryzyka.

Obecnie zabiegi biopsji prostaty wykonywane są przy pomocy stalowej igły, która nie jest pokryta żadnymi lekami. Innowacyjne rozwiązanie DEBN polega na pokryciu igły powłoką polimerową zawierającą kombinację antybiotyków, które stopniowo uwalniają się w tkance gruczołu krokowego.

- DEBN wpisuje się w obszar tematyczny, którym jesteśmy zainteresowani. Projekt jest oryginalny, oparty na unikalnej, nowatorskiej technologii i rozwiązuje konkretny problem medyczny. Dodatkowo został zgłoszony do ochrony patentowej, co z uwagi na nasz profil łączący możliwości zalążkowego funduszu inwestycyjnego z centrum transferu technologii, jest dla nas bardzo istotne - tłumaczy Paweł Wielgus, prezes Kvarko.

DEBN inwestorzy odkryli ponad rok temu. Pierwszy zainwestował Alfabeat. Jan Wyrwiński, partner zarządzający gdańskiego funduszu, podkreśla, że projekt wpisuje się w ideę łączenia nauki i biznesu, choć – niestety - nie jest to jeszcze zjawisko powszechne. - W ostatnich latach coraz więcej mówi się o budowaniu współpracy między naukowcami i przedsiębiorcami, jednak wciąż jest w tym obszarze wiele do zrobienia. Twórcy udoskonalonej igły do biopsji prostaty udowodnili, że odpowiednia determinacja prowadzi do sukcesu. Warto, aby naukowcy, już w momencie planowania prac badawczo-rozwojowych, myśleli nie tylko o tym, w jaki sposób mogą wpłynąć na poprawę jakości życia, ale również jak ich wynalazek wprowadzić na rynek. Inwestorom łatwiej będzie taki zespół wspierać - komentuje Wyrwiński.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL