fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Europejski Kongres Gospodarczy

Szałamacha weźmie przykład z Holendrów

PAP
We wtorek Rada Ministrów zajmie się tzw. pakietem paliwowym, czyli zestawem zmian w prawie, które umożliwią walkę z nieopodatkowanym obrotem paliwami – zapowiedział minister finansów Paweł Szałamacha w trakcie katowickiego Ekonomicznego Kongresu Gospodarczego.

Latem do Sejmu ma trafić projekt zmian w ustawie hazardowej. To nie wszystko.

Wczoraj minister Szałamacha wysłał do Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt utworzenia z dniem 1 stycznia 2017 r. Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Obecnie te kompetencje są rozproszone między urzędy skarbowe, urzędu kontroli skarbowej i służbę celną. - Powoduje to rozproszenie baz danych i problemy wymianą informacji – mówił Szałamacha. Połączoną służbę chce wyposażyć w skuteczne narzędzia informatyczne pozwalające w czasie realnym wyłapywać patologie i podejmować punktowe kontrole. – Wzorujemy się na Holandii, gdzie luka w VAT wynosi tylko 4 proc., podczas gdy w Polsce aż 26 proc. – mówił minister. I poinformował, że 20 maja wysyła w podróż studyjna do tego kraju ekipę, która będzie podpatrywać działanie holenderskich służb skarbowych.

- Szara strefa nie jest przypadłością, której nie da się zmienić. Portugalczycy, Czesi, Słowacy cz wreszcie Holendrzy podjęli wysiłek i okazało się, że można – mówił Szałamacha. I dodał, że sukcesem dla niego będzie ograniczenie luki w VAT z obecnych 26 proc. do przeciętnego poziomu unijnego (czyli 15 proc.).

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA