fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Morawiecki: Polska bramą dla Azji

Fotorzepa, Maciej Zienkiewicz Mac Maciej Zienkiewicz
Chcemy, aby Polska stała się hubem dla handlu między Europą Środkową a państwami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, a nawet bramą ASEAN do UE - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji poruszono temat szans dla Polski i innych państw UE na wspólnym rynku ASEAN. Morawiecki przypomniał, że obecnie w handlu między Polską a Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej deficyt wynosi 2,8 mld dolarów, chciałby więc większej równowagi w wymianie handlowej. Podkreślił, że nasz kraj i region mają wiele do zaoferowania członkom ASEAN, jak np. tańsze towary wysokiej jakości, jak też dostęp do wspólnego, unijnego rynku.

"W ramach handlu Polski z krajami ASEAN-u mamy dość duży deficyt" - wskazał Morawiecki. "Chcemy doprowadzić do jak największej równowagi we współpracy z krajami ASEAN, chcemy otworzyć się na te kraje. Chcielibyśmy, by Warszawa i Polska (dla ASEAN-u) były hubem na Europę Środkową, a może nawet bramą do całej Unii Europejskiej" - podkreślił.

Morawiecki dodał, że rozwijanie współpracy z ASEAN-em będzie należeć do priorytetów rządu. Na przyszły rok zapowiedział misję do krajów należących do Stowarzyszenia.

Szef resortu rozwoju w planach ma również budowę od agencji rozwoju eksportu.

"Będziemy wkrótce, już w przyszłym roku, budowali agencję wspierania eksportu - z prawdziwego zdarzenia agencję, która ma wspierać naszych eksporterów, wspierać również ekspansję kapitału polskiego za granicą, po to, żeby dawać szansę na rozwój" - mówił.

W przyszłorocznej misji do krajów ASEAN ma – jak powiedział - wziąć udział "szeroka delegacja polskich przedsiębiorców, polskiego biznesu, z bardzo mocnym wsparciem naszego resortu, naszego ministerstwa, całego rządu RP".

Do ASEAN należą: Birma, Brunei, Filipiny, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Singapur, Tajlandia i Wietnam. Te 10 państw liczy dziś 622 mln obywateli.

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej finalizuje budowę wspólnoty gospodarczej: likwidowane są wszystkie ograniczenia celne, wprowadza wspólne standardy produkcji i ochrony konsumentów. Wspólny obszar gospodarczy (AEC) zostanie oficjalnie otwarty 31 grudnia 2015 roku.

Obecny na konferencji zastępca sekretarza generalnego ASEAN Lim Hong Hin podkreślił, że dziś ASEAN to trzeci pod względem wielkości - po Chinach i Indiach - rynek Azji. Jednocześnie przypomniał, że UE na obszarze ASEAN jest największym inwestorem. Dlatego warto zastanowić się, jaką formę w przyszłości przyjmie współpraca obu wspólnot gospodarczych - czy podejmą się próby zawarcia umów wielostronnych, czy też będą negocjowały porozumienia bilateralne.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA