fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Liderzy branży: CIECH i Grupa Azoty

Konkurencja na polskim rynku w branży chemicznej jest bardzo duża. Firmy chcąc sprostać zarówno oczekiwaniom klientów, jak i wygrać z konkurencją coraz więcej inwestują w innowacje.

Przedsiębiorstwa rozbudowują swoje działy badawczo-rozwojowe i ruszają w pogoń za startupami, dzięki którym mogą wejść w zupełnie nowe obszary działalności. Także ten aspekt dostrzegła kapituła przyznając wyróżnienia firmom chemicznym. Największe firmy w branży chemicznej to Grupa Azoty Tarnów, Boryszew oraz Synthos.

W branży chemicznej Kapituła rankingu Najważniejsze firmy dla Polski przyznała dwie równorzędne nagrody dla firmy Ciech i Grupy Azoty Tarnów.

Ciech to międzynarodowa grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych. Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, oferując sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. W 2019 roku przychody Grupy Ciech przekroczyły 3,5 mld zł, firma wypracowała zysk na poziomie 116,4 mln zł i zatrudniała 3826 osób.

Kapituła rankingu Najważniejsze firmy dla Polski postanowiła wyróżnić firmę Ciech za międzynarodowość. Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, posiada osiem zakładów produkcyjnych w trzech europejskich krajach – Polsce, Niemczech i Rumunii. Przychody z eksportu w ubiegłym roku wynosiły ponad 2 mld zł i stanowiły 57 proc. przychodów ze sprzedaży.

Druga wyróżniona spółka to Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie, działający w sektorze nawozów mineralnych, tworzyw inżynieryjnych, a także produktów OXO i innych chemikaliów. Obecnie zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Intensywnie poszukuje możliwości rozwoju nie tylko na rynku polskim, ale również poza granicami kraju.

Grupa dysponuje własnym zapleczem badawczym. Koncentruje się zarówno na badaniach nad nowymi wyrobami i technologiami, jak i na rozwoju istniejących produktów. W 2019 roku jej przychody przekroczyły 11,3 mld zł, z czego ponad 50 proc. stanowił eksport.

Kapituła rankingu Najważniejsze firmy dla Polski postanowiła wyróżnić Grupę Azoty za innowacyjność. Grupa dysponuje własnym zapleczem badawczym. Koncentruje się zarówno na badaniach nad nowymi wyrobami i technologiami, jak i na rozwoju istniejących produktów. Jest to największa grupa chemiczna w Polsce.

Wśród 12 wiodących firm z branży chemicznej aż osiem spółek w 2019 roku wykazało przychody przekraczające 1 mld zł. Największą jest Grupa Boryszew, której przychody w 2019 roku wyniosły niemal 6,3 mld zł, a zatrudnienie przekraczało 9 tys. osób.

Grupa Synthos wypracowała przychody na poziomie 6,25 zł. Większość firmy z przedstawionej dwunastki wysłał swoje produkty na eksport. Średnio 40 proc. produktów wytwarzanych w zakładach chemicznych trafia poza granice kraju. Średnio każda ze spółek zatrudnia ok. 3,5 tys. osób.

W zestawieniu została ujęta także firma Euroservice ZPT z Surochowa – jeden z bardziej znaczących wytwórców biokomponentów i biopaliw w kraju. Przychody firmy w 2019 roku przekroczyły 760 ml zł, a zysk netto wyniósł 22,6 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA