fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Uczelnie czekają na maturzystów z ciekawymi propozycjami

Fotorzepa/Radek Pasterski
Oprócz od dawna znanych kierunków jest wiele nowości. Zmieniły się też programy kształcenia. Młodzi ludzie mają być dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy, gdzie powstają nowe zawody i specjalności.

W tym roku z powodu pandemii matura ma być łatwiejsza. Centralna Komisja Egzaminacyjna zniosła m.in. obowiązek przystąpienia do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Uczelnie nie zamierzają jednak obniżać poprzeczki. Rekrutacja ma się odbywać na dotychczasowych zasadach, czyli na podstawie wyników z egzaminu maturalnego. Na niektóre kierunki wymagane będzie zdanie nawet kilku egzaminów na poziomie rozszerzonym. I chętnych do spełnienia takich wymagań nie brakuje.

Uczelnie uruchomiły wiele nowych kierunków, tak by dostosować się zarówno do wymagań studentów, jak i potrzeb pracodawców. Są oferty związane z nowymi technologiami i branżą IT (np. elektromobilność, geoinformatyka, inteligentna elektronika, Machine Learning), odpowiadające na współczesne wyzwania (np. nanoinżynieria, radiogenomika, zaawansowane materiały inżynierskie), ale także bardzo ciekawe propozycje dla humanistów (np. sztuka pisania, Religions of Asia and Africa: Buddhism, Islam and Others, region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe). Do tego nietypowa geografia wojskowa i wiele kierunków z zajęciami w języku angielskim (np. Quantum Information Technology, International Relations and Public Diplomacy).

Uczelnie zapewniają, że wszystkie kierunki zostały przygotowane po dokładnej analizie oczekiwań przyszłych studentów i potrzeb rynku pracy, także lokalnego. Z obserwacji wynika, że rynek pracy dynamicznie się zmienia. Dlatego trzeba być elastycznym i umieć dostosować się do nowych trendów. Niektóre zawody będą znikać, ustępując miejsca innym. Od razu trzeba się przygotować na stosunkowo częstą zmianę pracy, a może nawet profesji.

Zdaniem ekspertów młodzi ludzie przy wyborze kierunku kształcenia powinni zwrócić uwagę na dynamiczny rozwój technologii i postępującą automatyzację wielu branż. Jej skutkiem jest spadek zapotrzebowania na niektóre stanowiska, a także powstawanie zupełnie nowych zawodów i specjalizacji. Za szczególnie przyszłościowe należy uznać kierunki związane z nowymi technologiami, środowiskiem internetowym, analizą danych i automatyzacją. Warto je wziąć pod uwagę, jednak wybierając studia, należy przede wszystkim kierować się swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami.

- Więcej informacji w dodatku „Na studia – Poradnik Maturzysty", który ukaże się 26 kwietnia 2021 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA