fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Zmiany klimatu mogą zabić wszystkie rafy koralowe do 2100 roku

Pixabay
Z powodu zachodzących zmian klimatycznych wszystkie skupiska raf koralowych na naszej planecie mogą wyginąć do 2100 roku.

Zdaniem naukowców w ciągu najbliższych 20 lat zniknie w przybliżeniu 70-90 proc. wszystkich istniejących raf koralowych. Powodem jest podnosząca się temperatura oceanów, kwaśne wody i zanieczyszczenie. 

Raport w sprawie przyszłości raf koralowych przedstawili naukowcy z Uniwerstetu na Hawajach. - Do 2100 sytuacja przedstawia się dość ponuro - powiedziała Renee Setter.

Niektórzy działacze na rzecz ochrony środowiska i badacze raf koralowych pracują nad odnową koralowców - hodują żywe organizmy w laboratorium, a następnie umieszczają je z powrotem w środowisku morskim, aby spróbować ożywić umierające rafy. Zdaniem naukowców to może jednak nie wystarczające.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że większość oceanów, gdzie obecnie można spotkać rafy, będą nieodpowiednie dla tych organizmów do 2045 roku.

Po 2100 roku kilka punktów naszej planecie będzie nadal odpowiednich dla koralowców, np. Dolna Kalifornia i Morze Czerwone, jednak nawet tam nie będzie idealnych warunków, ponieważ w pobliżu znajdują się rzeki.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA