fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Naukowcy stworzyli embriony, by ratować białe nosorożce północne

Pixabay
Badacze z Włoch z powodzeniem stworzyli dwa zarodki białych nosorożców północnych. To kluczowy krok w kierunku uratowania gatunku przed wyginięciem.

Na świecie pozostały już tylko dwie samice białych nosorożców północnych. Obie nie mogą mieć potomstwa. Ostatni samiec - Sudan zmarł w Ol Pejeta Conservancy w Kenii w zeszłym roku. Działania prowadzone przez naukowców są jedyną nadzieją na uratowanie gatunku.

Wykorzystując jaja pobrane od samic oraz zamrożone nasienie od nieżyjących już samców, zespół naukowców z Cremony we Włoszech był w stanie stworzyć dwa żywe zarodki.

Samice: 30-lettnia Najin i jej córka 19-letnia Fatu są ostatnimi przedstawicielkami gatunku. Ich bezpieczeństwa całą dobę pilnują strażnicy.

U Fatu doszło do zmian zwyrodnieniowych w macicy, a Najin ma słabe tylne kopyta, które mogłyby spowodować komplikacje w przypadku zajścia w ciążę. 

W sierpniu od obu pobrano jaja. Wymagało to zaawansowanej techniki, którą opracowywana przez kilka lat.

We włoskim laborattorium jaja zostały zapłodnione nasieniem pochodzącym od samców - Suni i Saut. Tylko w jajach Fatu rozwinęły się żywe zarodki.

Obecnie embriony przechowywane są w ciekłym azocie. Niedługo zostaną przeniesione do matki zastępczej.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA