fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Bułgaria wydala rosyjskiego dyplomatę. Moskwa odpowie

AFP
Bułgaria uznała kolejnego rosyjskiego dyplomatę za osobę niepożądaną. Moskwa zapowiedziała, że odpowie na ten krok.

W czwartek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bułgarii wezwana została ambasador Federacji Rosyjskiej Eleonora Mitrofanowa. Szefowa bułgarskiej dyplomacji Ekaterina Zachariewa wezwała Rosję do pełnej współpracy w związku z dochodzeniem w sprawie eksplozji w bułgarskich składach z amunicją oraz próby otrucia trzech obywateli Bułgarii.

"Bułgaria pragnie utrzymać równe i wzajemnie korzystne stosunki z Rosją, w związku z czym nalega na aktywną i nastawioną na efekty współpracę ze strony Rosji, aby rzucić światło na okoliczności związane z tymi incydentami" - oświadczyło bułgarskie MSZ.

Czytaj także: Rosja wydala pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie

Zachariewa powiedziała, że Sofia zastrzega sobie prawo do podjęcia dalszych działań i oczekuje od rosyjskich dyplomatów powstrzymania się od działań niezgodnych z ich statusem.

Resort spraw zagranicznych Rosji zapowiedział, że odpowie na decyzję o wydaleniu dyplomaty.

- Rosja zareaguje. Takie absolutnie niedopuszczalne i prowokacyjne kroki nie pozostaną bez reakcji. Wszelkie działania Rosji będą podejmowana w naszym interesie - powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W związku z podejrzeniami o szpiegostwo od października 2019 r. Bułgaria wydaliła ośmiu rosyjskich dyplomatów.

W środę informowano, że bułgarska prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie czterech wybuchów w magazynach z amunicją, do których doszło w latach 2011-2020, a także próby zabójstwa bułgarskiego handlarza bronią.

W związku ze sprawą prokuratura oskarżyła trzech Rosjan. Zdaniem śledczych, jest bardzo prawdopodobne, że byli oni członkami GRU, rosyjskiego wywiadu wojskowego.

Źródło: rp.pl / RIA Nowosti, Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA