fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dobra osobiste

Jest wyrok w procesie TVP kontra prof. Sadurski

Wojciech Sadurski, Jacek Kurski
Fotorzepa/Wojciech Nieśpiałowski, Radek Pasterski
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uniewinnił prof. Wojciecha Sadurskiego w procesie, jaki wytoczyła mu Telewizja Polska za "godzenie w jej dobre imię lub sugerowanie, że stworzyła klimat nagonki na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza".

Chodziło o wpis Sadurskiego Twitterze opublikowany dwa dni po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w styczniu 2019 r. Profesor prawa i komentator wezwał w nim polityków opozycji w Polsce do nieprzekraczania „progów Gebelsowskich mediów”: "Po tym, jak zaszczuty przez rządowe media polityk został zamordowany, żaden demokrata, żaden polityk opozycyjny, nie powinien przekroczyć progu Gebelsowskich mediów. Niech się kiszą we własnym sosie: nieudaczników, arywistów i tow Marka Króla, jak bojkot TV przez artystów po 1981".

Kilka dni później TVP wniosła prywatny akt oskarżenia za zniesławienie z art. 212 Kodeksu karnego. Dziś prof. Sadurski poinformował (także na TT), że wygrał z Jackiem Kurskim, chociaż wyrok nie jest ostateczny.

Powołując się na na Europejską Konwencję Praw Człowieka Sąd uznał, że użyte przez prawnika sformułowanie mogło być oceniane jako przesadne, ale mieści się w ramach wolności słowa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA