fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Diagnostyka i terapie

Pół miliona chorych na grypę. Tylko w styczniu

Adobe stock
W tym sezonie grypowym, od 1 października 2019 r., na grypę zachorowało już ponad milion Polaków. Pół miliona tylko w styczniu, pisze Onet, powołując się na dane NIZP-PZH. Są ofiary śmiertelne.

W Polsce sezon grypowy trwa zwykle od października do końca marca. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny szacuje, że od początku października 2019 roku do końca stycznia 2020 w Polsce zanotowano 1 000 946 przypadków zachorowania na grypę i podobne wirusy. 13 osób zmarło, z czego 10 w samym styczniu.

Grypa jest chorobą wirusową układu oddechowego. Przenosi się drogą kropelkową, np. podczas kaszlu i kichania. Można zarazić się również drogą pokarmową.

Pierwsze objawy grypy to wysoka gorączka, poczucie rozbicia, dreszcze, bóle mięśni i głowy oraz kaszel. Chociaż grypa jest dość powszechnie występującą chorobą, pojawia się rzadziej niż przeziębienie i czasem te dwie jednostki chorobowe są mylone. Grypa ma zwykle ostrzejszy początek, symptomy choroby pojawiają się nagle i są gwałtowne.

Grypa jest groźna ze względu na częste powikłania. Do najpowszechniejszych należą: wtórne bakteryjne zapalenie płuc, angina, pierwotne grypowe zapalenie płuc, zapalenie mięśni, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, niewydolność oddechowa. Powikłana grypa może też zaostrzyć współistniejące choroby przewlekłe u pacjenta.

Na wystąpienie powikłań po grypie najbardziej narażone są osoby po 65. roku życia i dzieci przed ukończeniem 5. roku życia. W grupie ryzyka są również kobiety w II i III trymestrze ciąży, osoby z obniżoną wydolnością układu odpornościowego i chorujące przewlekle.

Więcej

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA