fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kreml zmienia przyszłoroczny budżet

Bloomberg
Taniejąca ropa i słabnący w ślad za nią rubel powodują coraz większą dziurę w budżecie Rosji. Konieczne są korekty i cięcia wydatków.

Poprawki do budżetu na 2016 r. zapowiedział minister finansów Rosji Anton Siłuanow. Nawet przy cenie ropy 50 dol. deficyt wyniesie 4,1 proc. PKB (3,2 bln rubli, czyli ok. 42,5 mld dol.). Przy cenie 40 dol. deficyt wzrośnie do 5,5 proc. PKB.

Ale ropa może kosztować też 30–35 dol. W związku z tym Ministerstwo Finansów chce wprowadzić specjalny reżim wydatkowy na 2016 r. i wziąć pod ścisłą kontrolę wydatki państwa, dowiedziała się gazeta „Wiedomosti". Mają być one niższe o co najmniej 5 proc.

Zwiększone zostaną dochody z prywatyzacji do 1 bln rubli, zamrożone będą duże projekty budowlane finansowane przez budżet. Resort finansów chce też zaoszczędzić 557 mld rubli z rezerw antykryzysowych, powstałych m.in dzięki zamrożeniu oszczędności emerytalnych Rosjan.

Spadek dochodów budżetowych może spowodować nie tylko słabnący rubel, ale też mniejszy eksport ropy i gazu w przyszłym roku oraz konieczność zwiększenia finansowania Funduszu Emerytalnego (odp...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA