fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

EBC bez zaskoczeń

123rf.com
Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego utrzymała w czwartek stopy procentowe w strefie euro bez zmian i potwierdziła, że z końcem roku wygasi program ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE).

Te decyzje były zgodne z oczekiwaniami większości ekonomistów, choć część z nich oceniała, że EBC pod wpływem ewidentnego spowolnienia w gospodarce strefy euro oraz zawirowań politycznych we Włoszech zdecyduje się na wydłużenie QE.

„Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0, 0,25 i -0,4 proc." – głosi komunikat frankfurckiej instytucji.

Decyzyjne gremium EBC wciąż oczekuje, że główne stopy procentowe w strefie euro pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do lata 2019 r. lub tak długo, jak będzie to konieczne, aby inflacja na trwale zbliżyła się co celu frankfurckiej instytucji, czyli wynosiła nieco mniej, niż 2 proc.

EBC potwierdził, że od października w ramach QE skupuje obligacje skarbowe i korporacyjne za 15 mld euro miesięcznie, zamiast 30 mld euro w poprzednich kilku miesiącach. Z końcem roku program ten, prowadzony od marca 2015 r., ma zostać wstrzymany.

O 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa EBC Mario Draghiego, na której będzie on zapewne pytany m.in. o ostatnie dane wskazujące, że gospodarka strefy euro traci impet, a także o konsekwencje sporu Włoch z Komisją Europejską w sprawie budżetu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA