Rosja spłaciła dług ZSRR

Ostatnim wierzycielem była Bośnia i Hercegowina: dostała 125 mln dol. za towary z Jugosławii.

Aktualizacja: 23.08.2017 07:08 Publikacja: 22.08.2017 19:58

Rosja spłaciła dług ZSRR

Foto: Bloomberg

Rosyjskie Ministerstwo Finansów poinformowało o spłacie ostatniego długu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Ostatnim państwem, które zostało spłacone, jest Bośnia i Hercegowina. Chociaż w czasach ZSRR kraj taki nie istniał, to jako republika wchodząca w skład byłej Jugosławii dostała swoją część z zadłużenia wynikającego z rozliczeń za towary, które Jugosławia przez lata eksportowała do Moskwy, a zapłaty nie otrzymała.

„Zadłużenie wobec Bośni i Hercegowiny w kwocie 125,2 mln dol. zostało uregulowane jednorazową płatnością, zgodnie z umową między rządami Federacji Rosyjskiej oraz Bośni i Hercegowiny" – poinformowało na swojej stronie Ministerstwo Finansów Rosji.

Umowa o przeliczeniu długu ZSRR na dolary z tzw. rubli transferowych obowiązujących w rozliczeniach w bloku socjalistycznym została podpisana w marcu. Moskwa zobowiązała się uregulować dług do 20 sierpnia. Pieniądze zostały przelane 8 sierpnia, ale opinia publiczna dowiedziała się o tym dopiero w tym tygodniu.

Kraje byłej Jugosławii były ostatnimi wierzycielami Rosji czekającymi na spłatę długu z czasów sowieckich. O tym, jak trudne były te rozliczenia, świadczą szczegóły marcowej umowy. Tylko część kwoty trafi do budżetu centralnego bałkańskiej republiki, która sama składa się z dwóch części: federacji Bośni i Hercegowiny, która zainkasuje 72,6 mln dol., i Republiki Serbii (36,3 mln dol.). Do samodzielnego Dystryktu Brczko trafi 3,8 mln dol. (3 proc.),. a reszta (12,5 mln dol.) zostanie wydana na potrzeby władz centralnych Bośni i Hercegowiny.

W lutym Moskwa spłaciła dług wobec innej bałkańskiej republiki – Macedonii (60,6 mln dol.). Zobowiązania wobec innych krajów powstałych po rozpadzie Jugosławii – Chorwacji, Serbii, Czarnogóry i Słowenii – uregulowała w latach 2011–2016.

Po rozpadzie ZSRR sowieckie długi zagraniczne nie były ani spłacane, ani negocjowane. Pierwsze dane Banku Rosji o zadłużeniu pochodzą z 1994 r. 1 stycznia owego roku sięgało ono 104,5 mld dol., w tym wobec Klubu Paryskiego 47,62 mld dol. (19 państw wierzycieli), wobec Klubu Londyńskiego (banki finansujące państwa) 27,24 mld dol., a wobec byłych państw socjalistycznych 27,5 mld dol. Sowieckim republikom Moskwa była winna według własnych wyliczeń 394 mln dol.

W rok później dług ZSRR urósł do 110,04 mld dol. wobec niespłacania przez Moskwę zobowiązań. Potem pod naciskiem przede wszystkich Klubu Paryskiego i Londyńskiego Moskwa zaczęła regulować długi. Jedynie podczas poważnego kryzysu finansowego z lat 1998–1999, kiedy federacja praktycznie zbankrutowała, zadłużenie znów wzrosło z 95 mld do 98 mld dol. Byłe republiki ZSRR Moskwa spłacała do 2012 r. Zachodnich wierzycieli z Klubu Paryskiego i Klubu Londyńskiego – do 2014 r., podobnie byłe kraje socjalistyczne. Wzajemne długi PRL i ZSRR zostały umorzone już w 1996 r.

Inaczej ma się sytuacja z długami byłych państw socjalistycznych wobec Moskwy. Często Kreml decydował się umorzyć większość należności w zamian za dostęp do bogactw naturalnych danego państwa. Tak było np. w przypadku Mongolii. W 2010 r. ponad 180 mln dol., które ten kraj był dłużny Rosji, zostało uznane za spłacone. Ceną tej wielkoduszności był dostęp Rosjan do wielkich mongolskich złóż uranu. Podpisali umowę o powołaniu eksploatującej je rosyjsko-mongolskiej spółki Dornod Uran.

Obecnie publiczny dług zagraniczny Rosji, po uwzględnieniu spłaty zobowiązań ZSRR, wynosi 51,3 mld dol. Ale całe zadłużenie zagraniczne jest dużo większe: 525,7 mld dol., z czego na biznes przypada 345,3 mld dol., a na banki 120,2 mld dol.

Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej