Dane gospodarcze

Rosja spłaciła dług ZSRR

Bloomberg
Ostatnim wierzycielem była Bośnia i Hercegowina: dostała 125 mln dol. za towary z Jugosławii.
Rosyjskie Ministerstwo Finansów poinformowało o spłacie ostatniego długu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Ostatnim państwem, które zostało spłacone, jest Bośnia i Hercegowina. Chociaż w czasach ZSRR kraj taki nie istniał, to jako republika wchodząca w skład byłej Jugosławii dostała swoją część z zadłużenia wynikającego z rozliczeń za towary, które Jugosławia przez lata eksportowała do Moskwy, a zapłaty nie otrzymała.
„Zadłużenie wobec Bośni i Hercegowiny w kwocie 125,2 mln dol. zostało uregulowane jednorazową płatnością, zgodnie z umową między rządami Federacji Rosyjskiej oraz Bośni i Hercegowiny" – poinformowało na swojej stronie Ministerstwo Finansów Rosji.
Umowa o przeliczeniu długu ZSRR na dolary z tzw. rubli transferowych obowiązujących w rozliczeniach w bloku socjalistycznym została podpisana w marcu. Moskwa zobowiązała się uregulować dług do 20 sierpnia. Pieniądze zostały przelane 8 sierpnia, ale opinia publiczna dowiedziała się o tym dopiero w tym tygodniu. Kraje byłej Jugosławii były ostatnimi wierzycielami Rosji czekającymi na spłatę długu z czasów sowieckich. O tym, jak trudne były te rozliczenia, świadczą szczegóły marcowej umowy. Tylko część kwoty trafi do budżetu centralnego bałkańskiej republiki, która sama składa się z dwóch części: federacji Bośni i Hercegowiny, która zainkasuje 72,6 mln dol., i Republiki Serbii (36,3 mln dol.). Do samodzielnego Dystryktu Brczko trafi 3,8 mln dol. (3 proc.),. a reszta (12,5 mln dol.) zostanie wydana na potrzeby władz centralnych Bośni i Hercegowiny. W lutym Moskwa spłaciła dług wobec innej bałkańskiej republiki – Macedonii (60,6 mln dol.). Zobowiązania wobec innych krajów powstałych po rozpadzie Jugosławii – Chorwacji, Serbii, Czarnogóry i Słowenii – uregulowała w latach 2011–2016. Po rozpadzie ZSRR sowieckie długi zagraniczne nie były ani spłacane, ani negocjowane. Pierwsze dane Banku Rosji o zadłużeniu pochodzą z 1994 r. 1 stycznia owego roku sięgało ono 104,5 mld dol., w tym wobec Klubu Paryskiego 47,62 mld dol. (19 państw wierzycieli), wobec Klubu Londyńskiego (banki finansujące państwa) 27,24 mld dol., a wobec byłych państw socjalistycznych 27,5 mld dol. Sowieckim republikom Moskwa była winna według własnych wyliczeń 394 mln dol. W rok później dług ZSRR urósł do 110,04 mld dol. wobec niespłacania przez Moskwę zobowiązań. Potem pod naciskiem przede wszystkich Klubu Paryskiego i Londyńskiego Moskwa zaczęła regulować długi. Jedynie podczas poważnego kryzysu finansowego z lat 1998–1999, kiedy federacja praktycznie zbankrutowała, zadłużenie znów wzrosło z 95 mld do 98 mld dol. Byłe republiki ZSRR Moskwa spłacała do 2012 r. Zachodnich wierzycieli z Klubu Paryskiego i Klubu Londyńskiego – do 2014 r., podobnie byłe kraje socjalistyczne. Wzajemne długi PRL i ZSRR zostały umorzone już w 1996 r. Inaczej ma się sytuacja z długami byłych państw socjalistycznych wobec Moskwy. Często Kreml decydował się umorzyć większość należności w zamian za dostęp do bogactw naturalnych danego państwa. Tak było np. w przypadku Mongolii. W 2010 r. ponad 180 mln dol., które ten kraj był dłużny Rosji, zostało uznane za spłacone. Ceną tej wielkoduszności był dostęp Rosjan do wielkich mongolskich złóż uranu. Podpisali umowę o powołaniu eksploatującej je rosyjsko-mongolskiej spółki Dornod Uran. Obecnie publiczny dług zagraniczny Rosji, po uwzględnieniu spłaty zobowiązań ZSRR, wynosi 51,3 mld dol. Ale całe zadłużenie zagraniczne jest dużo większe: 525,7 mld dol., z czego na biznes przypada 345,3 mld dol., a na banki 120,2 mld dol.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL