Nowe prognozy MFW: USA i Chiny wystrzelą, Europa zostanie w tyle

Perspektywy światowej gospodarki przedstawiają się dziś lepiej niż jesienią ubiegłego roku. To głównie zasługa USA i największych gospodarek wschodzących. Europa będzie maruderem ożywienia.

Aktualizacja: 26.01.2021 14:56 Publikacja: 26.01.2021 14:20

Nowy Jork

Nowy Jork

Foto: AFP

Aktywność w światowej gospodarce wzrośnie w tym roku o 5,5 proc., po załamaniu o 3,5 proc. w 2020 r. – przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym we wtorek raporcie. W poprzedniej edycji swojej flagowej publikacji, z października ub.r., waszyngtońska instytucja spodziewała się zwyżki globalnego PKB o 5,2 proc. po tąpnięciu o 4,4 proc. w 2020 r. Prognozę na 2022 r., zakładającą wzrost PKB o 4,2 proc., utrzymała bez zmian.

Kosmetyczna rewizja prognoz dla globalnej gospodarki to wypadkowa sporych zmian oczekiwań pod adresem indywidualnych państw. Dotyczy to w szczególności USA. MFW oczekuje obecnie, że aktywność w największej gospodarce globu po spadku o 3,4 proc. w 2020 r. zwiększy się w tym roku o 5,1 proc., zamiast o 3,1 proc., jak oceniał w październiku. To z jednej strony efekt nowego, potężnego pakietu fiskalnego, który szykuje administracja prezydenta Joe Bidena, a z drugiej stosunkowo szybkiego przebiegu programu szczepień przeciw COVID-19. Drugą spośród największych gospodarek świata, której perspektywy MFW ocenia dziś wyraźnie lepiej niż jesienią, jest Japonia. To również wyraz wiary waszyngtońskiej instytucji w moc łagodnej polityki fiskalnej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Dane gospodarcze
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Dane gospodarcze
Chiny publikują dane o PKB. Spowolnienie wzrostu ratuje konsumpcja
Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama