fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Rośnie optymizm niemieckich inwestorów

Bloomberg
Wskaźnik zaufania inwestorów do niemieckiej gospodarki wzrósł do poziomu najwyższego od ponad czterech lat. Uznali oni, że złagodzenia napięcia w międzynarodowym handlu poprawi perspektywy rozwoju szwankującego ostatnio przemysłu przetwórczego.

Obliczany przez ZEW indeks oczekiwań na najbliższe pół roku wzrósł w styczniu do 26,7 pkt. Takie poziomu nie spodziewał się żaden z ekonomistów ankietowanych w tej sprawie przez agencję Bloomberga. Wskaźnik ten wrócił do dodatnich wartości w minionym miesiącu po raz pierwszy od kwietnia, co oznacza, że wśród respondentów więcej było optymistów niż pesymistów.

Tak wyraźna poprawa nastrojów nie jest jedyną zapowiedzią ożywienia w gospodarce. W poniedziałek Bundesbank opublikował raport wskazujący, że niemiecki przemysł odbije się od dna już na początku roku. Stany Zjednoczone i Chiny podpisały wstępne porozumienie handlowe w minionym tygodniu. Zdaniem prezydenta ZEW Achima Wambacha „niemiecka gospodarka rozwija się nieco lepiej niż w minionym roku”. Dodał też, że chociaż prognozy poprawiły się, to tempo wzrostu nadal będzie niższe od średniej”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA