fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Produkcja i sprzedaż wzrosły w Japonii w listopadzie

123rf.com
Produkcja japońskiego przemysłu była w listopadzie o 0,6 proc. większa niż w październiku, a w stosunku rocznym wzrosła o 3,7 proc.

W obu przypadkach prognozy były mniejsze o 0,1 pkt proc. Na grudzień przewiduje się wzrost produkcji o 3,4 proc. w porównaniu z listopadem, ale na styczeń spadek o 4,5 proc. Największy udział w listopadowym wzroście miał przemysł elektroniczny.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie o 1,9 proc. w porównaniu z październikiem i była o 2,2 proc. większa niż przed rokiem. To wyniki o wiele lepsze od prognozowanych, bo miesięczny wzrost przewidywano o 0,7 proc., a roczny o 1 proc. Sprzedaż w domach towarowych i supermarketach wzrosła o 1,4 proc. w stosunku rocznym – prognozowano 1 proc.

Utrzymujące się od ponad roku ożywienie w eksporcie sprzyjało wzrostowi produkcji przemysłowej i wspierało rozwój całej japońskiej gospodarki, najdłuższy od połowy lat 90 minionego stulecia. Ale kluczowe znaczenie dla gospodarczego ożywienia Japonii ma rosnąca krajowa konsumpcja, bo zapewnia jego samowystarczalność. Handlowcy podkreślali bardziej korzystne warunki w listopadzie, bo przez większość trzeciego kwartału wyjątkowo zła pogoda zniechęcała klientów do robienia zakupów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA