fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Królewska lalka tylko dla dorosłych na aukcji

Maison de ventes Ivoire
XVIII-wieczna francuska figurka kobieca, przeznaczona do edukacji seksualnej, trafiła na aukcję.

Licytacja miała miejsce w domu aukcyjnym "Ivoire" (Kość słoniowa) w Lyonie. Przedmiot sprzedano prywatnej osobie za 16 000 euro, cena wywoławcza wynosiła 2 000 euro.

 

Lalka ma 36 cm wysokości. Używano jej w otoczeniu francuskiego władcy Ludwika XVI - być może do uświadamiania wchodzącej w dorosłe życie młodzieży dworskiej. Jest to postać kobieca, ma wyraźnie wyodrębnione piersi oraz realistycznie przedstawioną płeć pod jedwabna sukienka.

W czasach ancien regime'u panowała moda na tego rodzaju "pomoce naukowe". Moda ta przeminęła wraz z rewolucją francuską. Seksualna lalka pozostawała w posiadaniu jednej z rodzin lyońskich, od czasów Ludwika XVI. 

- Niewykluczone, że ta lalka miała wyobrażać konkretna osobę, może nawet sama Marie Antoninę, królową Francji, nie lubianą żonę Ludwika XVI. Podczas rewolucji, w okresie dyktatury jakobinów, została osądzona i stracona - zgilotynowana w 1792 roku.

Istotnie, ubiór lalki przypomina styl ubierania się królowej Marie Antoinette, dobrze poznany przez historyków na podstawie obrazów i rycin z epoki. . Dosadne ukazanie jej intymnego organu mogło być czymś w rodzaju drwiny z władczyni - domyśla się Remy Rousselet, specjalista z domu aukcyjnego "Ivoire".

Inny francuski historyk sztuki, Francois Theimer, jest autorem książki "Les Poupees royales au temps de la cour de Louis XVI" ( Lalki królewskie w kręgu dworskim Ludwika XVI).  Opisuje w niej 30 podobnych lalek.

Jedna z największych kolekcji takich lalek , zgromadzona przez amerykańskiego zbieracza, spłonęła.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA