fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Czy szczepionki chronią też niezaszczepionych? Wyniki badania

Szczepienie na COVID-19
PAP/EPA
Szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderna zmniejszają transmisję koronawirusa, również wśród niezaszczepionych osób zagrożonych ostrym przebiegiem COVID-19 - wynika z badania obejmującego pensjonariuszy domów opieki w USA.

W liście do "The New England Journal of Medicine" badacze podkreślają, że szczepienia na COVID-19 zmniejszyły liczbę zakażeń zarówno wśród zaszczepionych, jak i niezaszczepionych pensjonariuszy 280 domów opieki w 21 stanach.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Brown University z Rhode Island oraz Genesis HealthCare obejmowało analizę danych dotyczących 18 242 pensjonariuszy domów opieki, którzy zostali zaszczepieni na COVID-19 przynajmniej jedną dawką szczepionki od połowy lutego i 3 990 pensjonariuszy, którzy nie zostali zaszczepieni do 31 marca.

Spośród badanych, którzy otrzymali jedną dawkę, 13 048 zostało zaszczepionych dwiema dawkami.

Uczestników badania testowano na COVID-19 co 3 do 7 dni.

Jak wykazało badanie liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wśród osób, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki spadła z 4,5 proc. w okresie dwóch tygodni po otrzymaniu pierwszej dawki, do 1,4 proc. między 15 a 28 dniem po otrzymaniu pierwszej dawki.

Wśród w pełni zaszczepionych liczba zakażeń spadła z 1 proc. po dwóch tygodniach od otrzymania drugiej dawki do 0,3 proc. po dwóch tygodniach - wskazują dane.

Wśród niezaszczepionych liczba zakażeń spadła z 4,3 proc. w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia szczepień do 0,3 proc. 42 dni później.

"Nasze obserwacje dotyczące zmniejszonej częstotliwości występowania zakażenia u niezaszczepionych pensjonariuszy wskazują, że duża liczba wyszczepionych pensjonariuszy i pracowników, wraz z dalszym stosowaniem masek i innych elementów reżimu sanitarnego, są w stanie zapewnić ochronę niewielkiej liczbie niezaszczepionych pensjonariuszy" - piszą badacze.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA