fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Indie: Wbrew WHO wprowadza się lek do terapii COVID-19

Iwermektyna
PAP/EPA
W co najmniej dwóch stanach Indii - Goa i Uttarakhand - ochrona zdrowia ma zacząć stosować lek iwermektynę, lek przeciwpasożytniczy, by chronić zakażonych przed ostrym przebiegiem COVID-19 - informuje Reuters.

Decyzja ta ma związek z tym, że szpitale w obu tych stanach są przepełnione chorymi na COVID-19 w stanie ciężkim i krytycznym.

Jednak WHO ostrzega przed stosowaniem iwermektyny w związku z brakiem dowodów, że jej zastosowanie w terapii COVID-19 przynosi pożądany efekt.

Również producent leku, firma Merck podkreśla, że nie ma danych wskazujących, iż lek ten może być skutecznie stosowany u chorych na COVID-19.

Tymczasem w stanie Goa iwermektynę mają - prewencyjnie - otrzymać wszystkie osoby w wieku powyżej 18 lat, a w Uttarakhand tabletki będą podawane wszystkim w wieku powyżej 2 lat, z wyjątkiem kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Władze Uttarakhand podkreślają, że prewencyjne zastosowanie iwermektyny zalecił panel ekspertów medycznych.

Minister zdrowia stanu Goa, Vishwajit Rane stwierdził z kolei, że panel ekspertów z Europy wskazał, iż iwermektyna może przyspieszać powrót do zdrowia chorych na COVID-19 oraz zmniejsza ryzyko śmierci.

Stanowa Rada ds. Badań Medycznych zaleca podawanie leku chorym z umiarkowanie ostrym przebiegiem COVID-19, ale ostrzega, że jego stosowanie w terapii COVID-19 nie ma zbyt silnego oparcia w dowodach w kwestii skuteczności takiej terapii.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA