fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Sondaż: Rosjanie sceptyczni co do szczepienia się na COVID

AFP
Z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla Światowego Forum Ekonomicznego w 27 państwach świata, na grupie blisko 20 tysięcy osób wynika, że najbardziej sceptyczni wobec szczepienia się przeciw COVID-19 są Rosjanie.

Z sondażu wynika, że 74 proc. respondentów chciałoby zaszczepić się na COVID-19, kiedy tylko szczepionka przeciwko tej chorobie będzie dostępna.

Najwięcej chętnych na zaszczepienie się - 97 proc. - jest w Chinach. Na drugim biegunie znajduje się Rosja, gdzie zaszczepić się przeciwko COVID-19 chce 54 proc. ankietowanych. Co ciekawe to właśnie Rosja jest pierwszym krajem na świecie, który zarejestrował szczepionkę przeciwko COVID-19 - Sputnik V. Szczepionka ta nie przeszła jednak trzeciej fazy testów klinicznych.

W USA gotowość do zaszczepienia się przeciw COVID-19 deklaruje 67 proc. obywateli USA. Spośród tych, którzy nie zamierzają się szczepić, 60 proc. obawia się efektów ubocznych szczepienia, a 37 proc. nie wierzy, że szczepionka będzie skuteczna.

40 proc. uczestników badania wierzy, że szczepionka będzie dostępna już w 2020 roku.

Na świecie trwają obecnie prace nad ponad setką potencjalnych szczepionek przeciwko COVID-19, kilkanaście z nich jest w fazie testów klinicznych na ludziach. Eksperci szacują, że pierwsze szczepionki powinny być gotowe do powszechnego użycia w pierwszej połowie 2021 roku.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA