fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Polscy naukowcy testują nowy respirator

SGGW/PAN
Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Polskiej Akademii Nauk testują respirator z urządzeniem do jednoczesnej wentylacji dwóch pacjentów. Testy odbywają się na zwierzętach.

W Katedrze Chorób Dużych Zwierząt z Kliniką Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie  przeprowadzane są badania  dotyczące bezpieczeństwa stosowania aparatu Ventil, opracowanego w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN przez zespół prof. M. Darowskiego. Jest to urządzenie, które umożliwia niezależną wentylację obu płuc pacjenta wymagającego intensywnej opieki medycznej.

„W związku z ograniczeniami systemu lecznictwa i w sytuacji kryzysowej urządzenie to może zostać użyte do jednoczesnej wentylacji dwóch pacjentów. To szczególnie ważne w obliczu obecnej pandemii” – informują w wydanym komunikacie naukowcy.

Teraz celem badań jest ocena bezpieczeństwa i efektywności jednoczesnej wentylacji dwóch zwierząt przy użyciu jednego respiratora oraz urządzenia Ventil na świniach w znieczuleniu ogólnym, a także określenie przenikania patogenów między torami powietrznymi urządzenia, a w konsekwencji między układami oddechowymi zwierząt.

 

- Po pomyślnym zakończeniu badań urządzenia te będą mogły być wykorzystywane do leczenia ludzi – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Krzysztof Szwejk, rzecznik SGGW w Warszawie.

Za badania odpowiada zespół naukowców SGGW pod kierownictwem prof. Zdzisława Gajewskiego i prof. Romualda Zabielskiego oraz z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN pod kierownictwem prof. Adama Lieberta i prof. Piotra Ładyżyńskiego. Badania odbywają się w Klinice Chorób Dużych Zwierząt SGGW kierowanej przez profesora Zdzisława Gajewskiego, która jest jednym z najlepszych ośrodków w kraju i na świecie zajmujących się medycyną translacyjną, czyli przenoszenia efektów badań weterynaryjnych do medycyny.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA