fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Armia pomoże przy diagnozowaniu COVID-19

Wojska Obrony Terytorialnej
Wojsko zorganizowało mobilne punkty poboru wymazów metodą „drive-thru”, czyli bez wysiadania z samochodu.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, a także żołnierze wojsk operacyjnych jako pierwsi w siłach zbrojnych zorganizowali mobilny punkt poboru wymazów metodą „drive-thru”, czyli bez wysiadania z samochodu. Projekt ruszył 4 maja w Krotoszynie, jest on realizowany we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną i samorządem. Kolejny taki punkt rozpoczął badania w Ostrowie koło Opoczna.

Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa WOT płk. Marek Pietrzak z 1806 wymazów – 412 pobrali żołnierze zawodowi, pozostałe zaś ochotnicy z WOT.

Pietrzak dodaje, że pobieranie wymazów, w tym metodą „drive-thru”, staje się jednym z głównych zadań WOT w ramach prowadzonej od blisko dwóch miesięcy operacji „Odporna Wiosna”. Próbki były pobierane stacjonarnie – w dwudziestu sześciu Domach Pomocy Społecznej, hospicjach i innych placówkach opiekuńczych, mobilnie – w domach osób przebywających w kwarantannie oraz po raz pierwszy w punkcie Test&GO w Krotoszynie.

Próbki do badań genetycznych na obecność koronawirusa są pobierane bezpłatnie od pacjentów w godzinach 10-18 przez żołnierzy oraz pracowników służb sanitarnych. Powstałe w Krotoszynie centrum testowe składa się z kontenerów i namiotów, które tworzą cztery strefy: ewidencji, pobierania materiału do badań, odpoczynku i dekontaminacji.

Wymazy są pobierane od osób, które wcześniej telefonicznie zarejestrowały się w wojewódzkiej stacji Sanepidu. To właśnie ta instytucja decyduje o tym, kto będzie mógł w ten sposób wykonać darmowy test. Cała procedura trwa ok. 15 minut. Pobrane wymazy są następnie przekazane do laboratorium, które przeprowadzają badania diagnostyczne. Punkt poboru z Krotoszyna zostanie przeniesiony do Kalisza. Kolejne punkty będą tworzone na Mazowszu, Warmii i Mazurach oraz Śląsku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA