fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Miliardy złotych z Polski trafiaja do krajów UE

Adobe Stock
Z powodu sztucznego wyprowadzania przez międzynarodowe korporacje zysków do rajów podatkowych Polska traci 11 proc. dochodów z CIT. To około 1 mld dolarów rocznie, a więc 3-4 mld zł - pisze Business Insider Polska .

Taka kwota pozwoliłaby Polsce na wybudowanie prawie 100 kilometrów autostrad co roku.

Najwięcej zysków wyprowadzanych jest z Polski do Szwajcarii, Holandii, Irlandii i Luksemburga. To o tyle zaskakujące, że oprócz Szwajcarii są to kraje należące do Unii Europejskiej, w ramach której kładzie się coraz większy nacisk na ograniczanie luk podatkowych - pisze Business Insider Polska.

Około 40 proc. zysków międzynarodowych korporacji trafia do rajów podatkowych – wynika z najnowszego raportu The Missing Profits of Nations, który przytacza Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Z raportu wynika, że aż 73 proc. sztucznie wyprowadzanych z Polski zysków trafia do państw UE i - jak zauważa PIE - część z nich z pewnością jest następnie transferowana do bardziej "tradycyjnych" rajów podatkowych. Z kolei najbardziej znane raje podatkowe, takie jak Bermudy i Karaiby, odpowiadają jedynie za 2 proc. utraconych zysków.

Źródło: onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA