fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Partia Pracy obiecuje bezpłatny internet, jeśli wygra wybory

AFP
Partia Pracy zapowiedziała, że BT (dawniej British Telecom) zostanie częściowo upaństwowione, a każde gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii zyska bezpłatne szerokopasmowe łącze internetowe. Warunek jest jeden - jeśli laburzyści wygrają grudniowe wybory.

Obietnicę wyborczą zaprezentował w czwartek wieczorem lider opozycji Jeremy Corbyn, zapowiadając, że zostanie ona sfinansowana poprzez opodatkowanie globalnych firm technologicznych, takich jak Amazon, Facebook i Google.

W przemówieniu w Lancaster Corbyn zaprezentował nową bezpłatną usługę publiczną (pod nazwą British Broadband) jako „centralną część planów laburzystów dotyczących transformacji kraju i gospodarki”.

Według zapowiedzi, szybki internet zostanie najpierw udostępniony w społecznościach o najgorszym dostępie do szerokopasmowej sieci w Wielkiej Brytanii, takich jak obszary wiejskie. Na cały kraj - do wszystkich gospodarstw domowych i firm - darmowy internet ma zostać doprowadzony do 2030 roku.

Według Office for National Statistics w Wielkiej Brytanii jest ponad 27 milionów gospodarstw domowych. Corbyn powiedział, że „znaczna modernizacja brytyjskiej infrastruktury internetowej” pozwoli zaoszczędzić przeciętnemu obywatelowi 30,30 funtów miesięcznie (ok. 150 zł).

Jeszcze przed swoim przemówieniem Corbyn napisał na Twitterze, że obecnie tylko 8-10 procent gospodarstw i firm ma dostęp do szerokopasmowego połączenia. „W Japonii jest to 97 proc. Ośmiu na dziesięciu Brytyjczyków miało problemy z internetem w ciągu ostatniego roku. Dlatego stworzymy najszybszy szerokopasmowy internet, bezpłatnie dla każdego, w każdym domu w naszym kraju. To prawdziwa zmiana” - stwierdził.

Według laburzystów koszt obietnicy wyborczej to 20 miliardów funtów. Anonimowo cytowani eksperci z BT uważają, że wyniesie on dwa razy więcej. 

Źródło: rp.pl/ Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA