fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Unijni przywódcy zaakceptowali porozumienie

AFP
Europejscy przywódcy wyrazili zgodę na porozumienie w sprawie brexitu. O akceptacji zmienionej umowy poinformował dziś szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

O porozumieniu poinformował Juncker na Twitterze. "Tam gdzie jest wolna, tam jest umowa. My to mamy" - napisał, dodając, że porozumienie jest "uczciwe i wyważone" oraz "świadczy o zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań". Stwierdził też, że będzie rekomendował Komisji Europejskiej zatwierdzenie umowy.

Na unijnym szczycie w Brukseli przywódcy państw członkowskich wyrazili zgodę na porozumienie. Kolejnym krokiem jest głosowanie w brytyjskim parlamencie. W Londynie zapadnie ostateczna decyzja w sprawie umowy.

Jeśli w sobotnim głosowaniu parlamentarzyści zaakceptują wynegocjowany dokument, Unia Europejska przyspieszy procedury i Wielka Brytania opuści wspólnotę 31 października. W przyszłym tygodniu porozumienia ma być zaakceptowane przez Parlament Europejski.

Jeśli w Londynie umowa zostanie odrzucona, dojdzie do brexitu bez porozumienia lub będą przeprowadzone dodatkowe negocjacje. Druga opcje wiąże się z przedłużeniem terminu brexitu, z czym stanowczo nie zgadza się Boris Johnson.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA