fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Corbyn: Brexit bez umowy pozostawi nas na łasce Trumpa

AFP
Jeremy Corbyn spotyka się we wtorek z liderami partii opozycyjnych w Izbie Gmin, aby omówić z nimi działania, które mają na celu zablokowanie twardego brexitu.

Corbyn zaproponuje dziś złożenie wniosku o wotum nieufności wobec rządu Borisa Johnsona w Izbie Gmin i zastąpienie obecnego premiera, który nie wyklucza twardego brexitu, sobą. Lider Partii Pracy miałby stanąć na czele tymczasowego rządu, który opóźniłby brexit i doprowadził do przedterminowych wyborów.

Corbyn spotka się we wtorek z Jo Swinson, liderką Liberanych Demokratów, Ianem Blackfordem ze Szkockiej Partii Narodowej, Liz Saville Roberts i Adamem Pricem z Plaid Cymru, Caroline Lucas z Zielonych oraz Anną Soubry, byłą posłankę torysów, która obecnie należy do parlamentarnej grupy Change UK.

Zaproszenia na rozmowy nie przyjął jednak m.in. Dominic Grieve, przeciwnik twardego brexitu w Partii Konserwatywnej.

Tymczasem Boris Johnson wysyła swojego głównego doradcę ds. brexitu, Davida Frosta, do Brukseli, aby omówił z przedstawicielami UE rozwiązania alternatywne wobec umowy brexitowej wynegocjowanej przez Theresę May.

Johnson był już pytany o plany Corbyna. - Jednym z moich życiowych zadań jest ochrona mieszkańców kraju przed przerażającymi skutkami rządów labourzystów - stwierdził. Dodał, że ze słów Corbyna wynika jasno, iż po dojściu do władzy "podniesie podatki na niemal wszystko - od przychodów po nieruchomości".

Tymczasem Corbyn przekonuje, że Johnson prąc do twardego brexitu pozostawi Wielką Brytanię na łasce Donalda Trumpa i amerykańskich korporacji.

Lider Partii Pracy na łamach "The Independent" ostrzega przed "brexitem bankierów".

"Chaos i niepewność spowodowane brexitem bez umowy są potencjalną kopalnią złota na spekulantach grających przeciwko funtowi. Wykorzystają oni kryzys, aby przeforsować politykę, która im sprzyja i krzywdzi wszystkich innych - tak jak robią to od 2010 roku" - pisze Corbyn.

Lider labourzystów ostrzega, że na Wyspach dojdzie do poluzowania regulacji, które mają powstrzymywać wielkich finansistów przed nadużywaniem władzy.

"Johnson łasi się do Trumpa, ponieważ brexit bez umowy będzie brexitem w wersji Trumpa" - pisze Corbyn. Lider Partii Pracy dodaje, że taki brexit "nie zwróci Wielkiej Brytanii suwerenności, ponieważ zostawi ją na łasce Trumpa.

Zdaniem Corbyna najlepszym rozwiązaniem byłyby obecnie przedterminowe wybory.

Tymczasem przedstawiciele Plaid Cymru żądają od Corbyna jasnego zobowiązania, że opowiada się za pozostaniem kraju w UE.

Z kolei liderka Liberalnych Demokratów wątpi, aby Corbyn miał szansę wygrać głosowanie nad wotum nieufności i proponuje, by zgłosić innego kandydata na tymczasowego premiera.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA