#RZECZoBIZNESIE: Piotr Aftewicz: Papierowe dokumenty niebawem znikną z firm

Dokumenty drukujemy z przyzwyczajenia. Trzeba z tym walczyć przez edukację – mówi Piotr Aftewicz, członek zarządu Billennium, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Aktualizacja: 14.12.2018 10:48 Publikacja: 14.12.2018 10:36

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Aftewicz: Papierowe dokumenty niebawem znikną z firm

Foto: tv.rp.pl

Papiery w organizacji to nie tylko faktury, ale też umowy, dokumentacje pracownicze itd. To wszystko już dzisiaj może być realizowane elektronicznie.

- Stwierdzenie „paperless office" (biuro elektroniczne) funkcjonuje na rynku kilkanaście lat. Ta idea ma 3 perspektywy: ekologia, biznes (optymalizacja kosztowa i wygoda) i bezpieczeństwo - mówił Aftewicz.

Zaznaczył, że jedno drzewo można przełożyć na 10 tys. kartek. - Tyle zmieścimy w szafie z segregatorami. Zajmuje to 2mkw powierzchni biurowej, która kosztuje niemało. Przestrzeń jest zabierana na papiery, których tam być nie musi – tłumaczył.

Przypomniał, że faktur papierowych już nie musimy mieć od wielu lat.

- W styczniu przyszłego roku prawdopodobnie wejdzie ustawa, która pozwoli prowadzić dokumentację pracowniczą tylko w formie elektronicznej. To zmienia bardzo wiele – ocenił gość.

Dokumenty drukujemy z przyzwyczajenia. - Trzeba z tym walczyć przez edukację. Drugi powód jest taki, że drukujemy papiery, żeby je podpisać - mówił Aftewicz.

Wyjaśnił, że parę lat temu podpisy elektroniczne były drogie i wymagały dużego zachodu w procesie ich pozyskania. - Od 2016 r. obowiązuje rozporządzenie, które mówi o trzech rodzajach podpisów elektronicznych: zwykłym, bezpiecznym i bezpiecznym kwalifikowanym. To rozporządzenie dopuściło podpisy chmurowe. Użytkownik nie musi posiadać dodatkowego urządzenia, wystarczy oprogramowanie – tłumaczył.

Aftewicz mówił, że niebawem wejdzie ustawa, która wprowadzi e-paragony i e-faktury. - To będzie kolejny krok, który narzuci pewną formę funkcjonowania dokumentów księgowych – stwierdził.

Fundacja Paperless szerzy wiedzę o tym jaki wpływ na środowisko ma używanie papieru w biznesie. - W Polsce zużywamy dużo papieru, a do jego produkcji nie tylko lasy, ale też ropę i wodę - zaznaczył Aftewicz.

Podkreślił, że sam papier kosztuje nas bardzo dużo. Do tego negatywnie wpływa to, co na nim się znajduje. - Toner zawiera bardzo dużo chemii, głównie drobnych cząstek metalu żelaza, które rozpylają się w powietrzu – mówił.

- Chcielibyśmy, aby nasze certyfikaty stały się godłem jakości tego, w jaki sposób biznes podchodzi do funkcjonowania i dbania o środowisko – dodał.

Biznes
Giganci łączą siły. Kto wygra wyścig do recyclingu butelek i przejmie miliardy kaucji?
Biznes
Borys Budka o Orlenie: Stajnia Augiasza to nic. Facet wydawał na botoks
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro