fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Dmochowski-Lipski: Uczelnie są niedoinwestowane

tv.rp.pl
Polskie uczelnie blado wypadają w międzynarodowych rankingach. Szkolnictwo oświatowe z kolei ma bardzo dobrą renomę. To jest paradoks – mówi Piotr Dmochowski-Lipski, prezes PCG Polska.

„Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” - taką zasadę wprowadzi "Konstytucja biznesu". Poza tym dokument zawiera także inne korzystne dla przedsiębiorców rozwiązania: "działalność nierejestrowana" dla działalności na najmniejszą skalę; „ulga na start” dla początkujących przedsiębiorców; likwidacja numeru REGON; powołanie Rzecznika Przedsiębiorców.

 

Oprócz braku pieniędzy, Piotr Dmochowski-Lipski widzi również problem w niesprawnościach w zarządzaniu rozmaitymi procesami na uczelniach. - Same procesy nauczania, czy obecności studentów na uczelni, życia uczelnianego, całego otoczenia bywa czasem trochę archaiczny w stosunku do tego, co jest za granicą – mówił. - Chodzi o to, żeby student się nie tylko nauczył, ale również by czas spędzony na uczelni był na tyle atrakcyjny, żeby budowała się późniejsza reputacja tych uczelni – dodał.

Public Consulting Group, reprezentowana przez gościa zajmuje się m.in. wspomaganiem procesu zarządzania uczelniami. - Zarządzanie wyższą uczelnią ma w sobie wiele różnych komponentów. Sam proces dydaktyczny można prowadzić źle lub dobrze. Drugi element może być wspólny z innymi podmiotami na rynku: kontrola kosztów, racjonalne planowanie i wykonywanie inwestycji itd.- wyliczał prezes.

Dmochowski-Lipski wyjaśnił, że chodzi o to, żeby osoby przychodzące na uczelnie zdobyły kwalifikacje, a uczelnia renomę. - Potrzebne są takie techniki zarządzania tym procesem dydaktycznym, żeby uczyć dobrze i uczyć sprawnie – mówił.

- Dobór odpowiedniego planowania zajęć, zarówno w sensie treści, jak i w sensie samej organizacji, żeby student nie tracił czasu, żeby miał dostęp do wszystkich potrzebnych osób i zasobów uczelni, i żeby to się odbywało w sposób racjonalny – tłumaczył.

Z punktu widzenia pracowników naukowych, przyznał prezes PCG Polska, chodzi o to, żeby pracowali w określonym otoczeniu, które nie marnuje ich czasu i wysiłku.

- Punktem wyjścia do zarządzania wyższą uczelnią jest zarządzanie informacją – wyjaśnił.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA