fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Węgry ukarane za marnowanie unijnych pieniędzy

Bloomberg
Węgry zgodziły się na karę Unii Europejskiej za złe zarządzanie środkami, jakie od niej dostały. Kara może wynieść nawet ponad 500 mld forintów (1,5 mld euro)

Szczegóły dotyczące kary zawarto w dokumencie przygotowanym przez komisarza europejskiego dla ekipy ds. polityki sąsiedztwa na posiedzenie komisji kontroli budżetowej PE w ostatni poniedziałek 11 listopada - podał Reuter.

Po posiedzeniu dokument zamieszczono w portalu komisji. Stwierdza on, że Węgry zgodziły się na zmniejszenie o 10 proc. unijnych funduszy przyznanych przez komisję, które zostały zmarnowane w okresie budżetowym 2014-20. Kara biedzie wynosić ponad 500 mld forintów, ok.2 proc. węgierskiego PKB, gdyby została uregulowana w ciągu jednego roku.

Premier Viktor Orban ścinał się kilkakrotnie z unijnymi instytucjami i innymi krajami o to, co one uważają za odchodzenie od rządów prawa i wykorzystania unijnych funduszy. Orban odrzuca zarzuty, że jego rząd osłabił demokratyczne mechanizmy równowagi politycznej, drwił z propozycji uzależnienia finansowani od przestrzegania demokratycznych zasad i rządów prawa.

W 2018 r. Komisja Europejska musiała jednak skorygować 8 z 30 unijnych programów finansowania z powodu problemów w zarządzaniu nimi przez Węgrów. Komisja podała na podstawie audytu zamówień publicznych, że Węgry miały w 2018 r. najgorsze w Unii systemy zarządzania i kontroli.

Węgry mogły zakwestionować ustalenia Komisji dotyczące poszczególnych projektów, ale zamiast tego wybrały 'finansową korektą o stałej stopie 10 proc".

Rząd w Budapeszcie nie chciał skomentować tej sprawy. B. europoseł z partii Zielonych, Benedek Javor napisał w blogu, że kara pokazała, iż "nawet w warunkach regionalnych sytuacja Węgier jest tragiczna".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA