fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Unia zamraża majątek Łukaszenki i jego syna

Aleksander Łukaszenka
Bloomberg
Stali przedstawiciele 27 państw członkowskich Unii zaakceptowali rozszerzenie sankcji wobec białoruskich władz, w tym Aleksandra Łukaszenki i jego syna.

„Ambasadorowie zatwierdzili nową czarną listę, na której znajdują się przedstawiciele władz, w tym Łukaszenko" - potwierdził agencji TASS członek jednej z delegacji. Zdaniem dyplomaty decyzja ta zostanie w najbliższych dniach zatwierdzona przez Radę UE i opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, po czym wejdzie w życie.

Czytaj także: Cypryjskie biznesy Łukaszenki. Gdzie białoruski prezydent trzyma pieniądze?

Agencja AFP także ze źródeł dyplomatycznych wie, że oprócz Łukaszenki na „czarnej liście" jest jeszcze 14 innych osób. Wśród nich syn dyktatora - Wiktor. Wszyscy oni otrzymają zakaz wjazdu do Unii Europejskiej, a ich aktywa zostaną zamrożone.

Agencje przypominają, że 2 października Bruksela nałożyła sankcje na około 40 białoruskich urzędników, którzy są współodpowiedzialni za oszustwa wyborcze i łamanie praw człowieka.

Jednocześnie ministrowie spraw zagranicznych UE na spotkaniu w Luksemburgu zgodzili się na nałożenie sankcji na Łukaszenkę, o ile sytuacja w kraju nie ulegnie poprawie. W oświadczeniu ministrów podkreślono, że Unia żąda od Mińska zaprzestania brutalnego tłumienia protestów, uwolnienia wszystkich zatrzymanych i rozpoczęcia dialogu ze społeczeństwem i opozycją.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA