fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Inteligentne miasto

Debata „Cities of The Future” przyciągnęła tłumy.
materiały prasowe
O idei miasta inteligentnego i zrównoważonego rozmawiali specjaliści z Polski i Holandii na krakowskim seminarium „Cities of The Future: Smart & Sustainable". Spotkanie dotyczyło projektowania miejskiej przestrzeni publicznej oraz prowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Połączymy wiedzę i doświadczenia obu krajów – zapowiedział ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce H.E. Ron van Dartel. – Dzięki temu powstaną nowe pomysły. Wzajemna inspiracja i współpraca są najważniejsze, żeby stworzyć miasta przyszłości, w których będzie się lepiej żyło – dodał. Przyznał też, że wyzwania stojące przed Krakowem, takie jak duża liczba turystów i zatłoczenie, są dobrze znane również w Holandii.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że temat konferencji jest istotny dla miasta. – Musimy planować, jak powinien wyglądać Kraków, nie nasz, nie naszych dzieci, ale naszych wnuków. Nie chcemy Krakowa rozbudowanego terytorialnie, ale utrzymanego w obecnych granicach. Trzeba postawić na jakość życia – powiedział. Prezydent zauważył, że trudnym zadaniem jest wypracowanie koniecznego kompromisu w sprawie rozwoju miasta. – Nie ma takiego pomysłu na inwestycję, który by nie wzbudził protestu. Społeczeństwo jest bardzo obywatelskie, protestuje przeciwko wszystkiemu – stwierdził.

Majchrowski dodał, że w Krakowie wprowadzono już założenia gospodarki o obiegu zamkniętym – chodzi o świeże powietrze, wodę i śmieci.

– Zasoby i potencjał miasta trzeba wykorzystywać, ale musimy je też odtwarzać. Inaczej nie będzie rozwoju – stwierdził prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Procesy linearne (definiowane krótko jako „nabyj–użyj–wyrzuć") wpływają na niszczenie np. środowiska. Ważne w gospodarce cyrkulacyjnej jest efektywne wykorzystywanie zasobów: najpierw poprzez ograniczenie ich eksploatacji, a później przez odzyskanie do ponownego użycia.

– Holandia jest liderem tego typu rozwiązań – dodała prof. Joanna Kulczycka (AGH). Do sukcesu przyczyniło się zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych i materiałów z recyklingu, inwestycje w badania i rozwój najnowszych technologii, ale również udział społeczeństwa.

– Trzeba się zastanowić, z czyjej wiedzy można skorzystać. Współpracujemy z uniwersytetami, rozmawiamy z mieszkańcami. Pytamy, jak rozumieją tzw. wysoką jakość życia w mieście. W mediach informujemy o założeniach gospodarki cyrkulacyjnej. Chcemy, żeby to był dyskutowany temat – mówi Martin Zegers, koordynator ds. gospodarki, o obiegu zamkniętym w mieście Utrecht. – Do 2050 roku każde miasto w Holandii wprowadzi te rozwiązania – dodaje.

Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta ds. inwestycji miejskich, podkreślił, że podjęto już działania. Funkcjonuje car sharing, a nowa flota autobusowa i tramwajowa jest bardziej przyjazna środowisku. Dodał, że nie mówi się o mieszkańcach Krakowa, ale o jego użytkownikach. Każdego roku Kraków odwiedza ponad 10 mln turystów, studiuje też 180 tys. osób.

Problemem Krakowa jest smog, głównie za sprawą domowych pieców opalanych węglem. Nadal w mieście jest ich ponad 11 tys. Mają one być zlikwidowane do 2019 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA