Saudyjski Aramco odracza debiut

Saudyjski gigant naftowy odroczył planowane wejście na giełdę, bo chce najpierw uspokoić inwestorów pokazując im wyniki w okresie, gdy uszkodzono jego 2 główne instalacje.

Publikacja: 20.10.2019 16:31

Aramco zamierzał przedstawić w tym tygodniu plany ulokowania na giełdzie w Rijadzie 1-2 proc. swego kapitału za nawet 20 mld dolarów przed późniejszym uruchomieniem notowań na rynkach międzynarodowych. Ataki z 14 września na rafinerie w Abkaik i Khuranis zmniejszyły przejściowo o połowę ich moce przetwórcze, a największy na świecie eksporter ropy chce uspokoić inwestorów pokazując im najpierw wyniki za ten okres — powiedziały Reuterowi dwie osoby.

— Chcą zrobić wszystko co mogą dla osiągnięcia zakładanego poziomu kapitalizacji. Solidne wyniki po tych atakach dadzą im mocną pozycję — stwierdziła jedna z nich. Druga osoba potwierdziła odroczenie IPO i to, że nie ma nowej daty debiutu. Nie wiedziały, kiedy będą publikowane wyniki III kwartału.

Sam Aramco w komunikacie przesłanym Reuterowi stwierdził, że „firma w dalszym ciągu przygotowuje z udziałowcami gotowość do IPO. Firma jest gotowa, a termin będzie zależeć od warunków na rynku, a wybiorą go udziałowcy". Reuter podał 24 wrześnią powołując się na osoby związane z debiutem, że jest on mało możliwy w tym roku ze względu na ataki. „Financial Times" podał jako pierwszy o odroczeniu IPO, jego informator mówił o tygodniach.

O możliwości sprzedaży części Aramco wspomniał pierwszy raz 3 lata temu następca tronu, książę Mohamed bin Salman, ale wymienioną przez niego wycenę 2 bln dolarów kwestionowali finansiści i eksperci sektora naftowego, którzy zwracali uwagę, że kraje przyspieszające odchodzenie od kopalnych źródeł, energii dla ograniczenia zmian klimatu doprowadziły do presji na ceny ropy i do mniejszej wartości kapitału akcyjnego firm naftowych.

Wrześniowy atak zmniejszył nagle moce produkcyjne o 5,7 mln bd, o ponad 5 proc. światowej podaży, ale szefowie Aramco podkreślali, że nie będzie to mieć wpływu na debiut. O pełnym przywróceniu mocy poinformował 3 października minister energetyki, książę Abdulaziz bin Salman, szybciej niż się spodziewano, wzmacniając wizerunek koncernu.

- Oficjalna linia jest taka, że wyniki III kwartału są bardzo dobre, więc chcą uaktualnić analitykom i rynkom dane dotyczące IPO po ogłoszeniu liczb za III kwartał — stwierdziła druga osoba.

Aramco wstrzymał w ubiegłym roku plany międzynarodowych notowań w ramach debaty, gdzie te akcje byłyby notowane, ale rozmowy o tym wznowiono latem. Impetu nadało im mianowanie na szefa rady dyrektorów Aramco Yasira al-Rumayyana, sojusznika księcia MBS i dawnego bankiera inwestycyjnego. Kilku bankom zlecono przygotowanie takiego debiutu.

Pozostało 82% artykułu
2 / 3
Biznes
Setki tysięcy Rosjan wyjadą na majówkę. Gdzie będzie ich najwięcej
Biznes
Giganci łączą siły. Kto wygra wyścig do recyclingu butelek i przejmie miliardy kaucji?