fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Arabia Saudyjska zaprasza turystów. Pierwszy raz w historii

grobowce w Al-Hijr
AFP
Arabia Saudyjska zdecydowała się na historyczny krok. Otwiera granice dla turystów. To jeden z elementów rozwijania innych niż surowcowe gałęzi gospodarki - pisze BBC.

W piątek Arabia Saudyjska zapowiedziała wprowadzenie wiz turystycznych dla obywateli 49 krajów na całym świecie. W tym najprawdopodobniej także dla Polaków.

Cudzoziemki nie będą musiały nosić abai, luźnego płaszcza, który był dla nich obowiązkowym strojem od dziesięcioleci. Zostaną jednak pouczone, aby nosić "skromne ubrania" - informuje Bloomberg.

Nie wiadomo, jakie zasady będą obowiązywać turystów w kwestii picia alkoholu czy ograniczenia podróżujących par niezamężnych. Wiadomo jedynie, że hotele poproszono, aby nie pytały o stan cywilny gości. Samotnie podróżujące kobiety też nie będą poddawane restrykcjom.

Saudyjczycy liczą, że ruch turystyczny pozwoli stworzyć dużo nowych miejsc pracy w gastronomii, handlu i oczywiście w turystyce - pisze Bloomberg.

Władze Arabii Saudyjskiej przewidują, że do 2020 roku nastąpi wzrost dochodów z turystyki z 27,9 mld dolarów do 46,6 mld dolarów. Nad Morzem Czerwonym już trwają prace nad budową 50 luksusowych hoteli z kąpieliskami dla turystów.

Saudyjski minister ds. turystyki Ahmad al-Khateeb uważa, że to historyczny moment dla kraju. Dotychczas wizy wjazdowe do Arabii Saudyjskiej dostawali wyłącznie pielgrzymi udający się do Mekki i Medyny, biznesmeni i osoby przyjeżdżające do pracy na kontrakty, a także uczestników imprez sportowych lub koncertów.

Otwarcie kraju na turystów zagranicznych jest jednym z kluczowych elementów programu reform gospodarczych "Wizja 2030". Cele królestwa obejmują m.in. przyciągnięcie 100 mln międzynarodowych i krajowych turystów do 2030 r.

Arabia Saudyjska, to nie tylko pustynie i pola naftowe. W tym kraju jest pięć miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO: oaza Al-Ahsa, grobowce w Al-Hijr, twierdza Al-Turaif w miejscowości Rijadzie, brama do Mekki w mieście Dżudda i kompleks kamiennych rzeźb w regionie Ha'il.

Mekka i Medyna - święte miasta islamu - nadal nie będą dostępne dla turystów, którzy nie są muzułmanami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA