fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Oligarcha pozwał wydawców z USA i Wielkiej Brytanii

Oleg Deripaska pozywa brytyjskie i amerykańskie dzienniki
Oleg Deripaska pozwał wydawców amerykańskiego The Nation oraz brytyjskich The Times i The Telegraph za publikacje, które miały doprowadzić do objęcia go personalnymi sankcjami USA.

Złożenie pozwu potwierdził agencji Nowosti przedstawiciel Deripaski. Główny udziałowiec koncernu aluminiowego UC Rusal pozwał zachodnie wydawnictwa Times Newspapers Limited, Telegraph Media Group Limited, The Nation Company LLC. Pozew został złożony do sądu arbitrażowego Kraju Krasnodarskiego.

Czytaj także: Kongres USA nie chce zdjęcia sankcji z rosyjskiego oligarchy

„W artykułach (pozwanych mediów -red) pod postacią udowodnionych faktów, podane zostały gołosłowne oskarżenia głoszone przez konkurentów biznesmena, a także plotki i domysły. Nie zostały one nigdy potwierdzone i nie odpowiadają rzeczywistości" - twierdzi przedstawiciel biznesmena.

Wyjaśnił, że istniejące prawo daje rosyjskiemu obywatelowi możliwość „obrony swojej reputacji biznesowej w sporze sądowym z zagranicznymi mediami w sądzie rosyjskim zgodnie z miejscem zameldowania. W związku z tym pozew przeciwko wydawcom The Nation, The Telegraph i The Times, został złożony do sądu w Krasnodarze". Na razie nie wiadomo jakiej rekompensaty domaga się od wydawców Rosjanin.

Czytaj także: Brytyjski lord uratował biznes rosyjskiego oligarchy

W marcu Deripaska pozwał też amerykański departament skarbu o niesłusznie jego zdaniem nałożone sankcje. W ich uzasadnieniu Amerykanie powołują się na trzy artykuły w zagranicznych gazetach sprzed ponad 10 lat. Z powodu sankcji oligarcha zbiedniał o 7,5 mld dol. Zarząd ds kontroli inwestycji zagranicznych Departamentu Skarbu (OFAC), miał go prześladować „niesprawiedliwie i bezprawnie".

„Deripaska, którego prywatny kapitał zmniejszył się o ponad 7,5 mld dol. czyli o około 81 proc. od czasu włączenia na listę objętych sankcjami, został usunięty bezpowrotnie ze swoich kontrolnych funkcji w największych koncernach, niektóre z nich, włączając En+ on założył i kierowała przez 30 lat".

Czytaj także: Rosyjski oligarcha zaskarży Biały Dom do sądu

Biały Dom w kwietniu 2018 r wpisał Deripaskę i jego firmy na czarną listę objętych sankcjami (SDN). Oznaczało to zablokowanie aktywów w USA oraz zakaz prowadzenia przez Amerykanów biznesów z Olegiem Deripaską i jego firmami. Akcje Rusal na giełdzie w Hongkongu straciły na wartość około 40 proc.

W styczniu 2019 sankcje zostały zdjęte z firm m.in. z UC Rusal, po tym jak Deripaska zmniejszył swój stan posiadania w tych firmach do poniżej 44,95 proc.. Natomiast bez zmian pozostały wszystkie sankcje wobec samego Deripaski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA