fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Elektroniczne paragony coraz bliżej

Bloomberg
Rozpoczyna się kolejny, ogólnopolski etap pilotażu projektu eParagon.

Usługa jest już dostępna na 60 stacjach Orlenu a skorzystać z niej mogli tylko klienci bankowości elektronicznej PKO BP. W związku z dużym zainteresowaniem i pozytywnymi reakcjami pierwszych użytkowników, podjęto decyzję o rozpoczęciu kolejnego etapu, który obejmie wszystkie stacje własne PKN ORLEN, czyli ok.1 300. Dzięki temu klienci w całej Polsce będą mogli testować nową usługę do 14 lutego 2020 r.

eParagon to cyfrowy odpowiednik paragonu fiskalnego, powiązany z kontem bankowym klienta oraz debetową kartą płatniczą użytą do przeprowadzenia transakcji. Ta usługa jest dostępna na razie tylko w bankowości elektronicznej PKO BP. Aby z niej należy zalogować się do konta i uruchomić usługę eParagon. Paragony dotyczące płatności na stacjach Orlenu uczestniczących w programie, są rejestrowane i udostępniane użytkownikom w ramach ich konta bankowego. Duże zainteresowanie klientów i informacje uzyskane w pierwszym etapie pilotażu usługi eParagon pozwolą na przyspieszenie prac nad wypracowaniem docelowego modelu rozwiązania. Prowadzone są także rozmowy z kolejnymi partnerami biznesowymi, którzy chcą się przyłączyć do procesu upowszechniania elektronicznego paragonu.

Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService, jako agent rozliczeniowy, obsługuje transakcje wykonane kartami płatniczymi w terminalach należących do Orlenu oraz zapewnia transfer eParagonów do Krajowej Izby Rozliczeniowej. Natomiast KIR, jako partner technologiczny, udostępnia swoją platformę integracyjną dla usługi i pośredniczy w przekazaniu eParagonu do PKO BP, który ostatecznie prezentuje go klientowi w bankowości internetowej.

Teraz eParagon nie zastępuje paragonu fiskalnego, jednak dalszy rozwój usługi zakłada zrównanie elektronicznego paragonu z jego papierowym odpowiednikiem. Po wprowadzeniu eParagonu do powszechnego użycia, korzystanie z tego rozwiązania ułatwi zarządzanie historią zakupów, zapewni łatwość gromadzenia i wyszukiwania potwierdzeń transakcji, a w razie potrzeby – dostęp do nich w postaci pliku pdf lub wydruku, oraz zredukuje problemy związane z trwałością druku termicznego czy ryzykiem zgubienia tradycyjnego potwierdzenia zakupu. Elektroniczne wersje paragonów są dużo łatwiejsze do przechowywania i nie blakną tak jak ich tradycyjne odpowiedniki. eParagon będzie również wspierać nowoczesne formy tzw. zakupów samoobsługowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA