fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Trump grozi: cło na auta z Unii za homary z USA

AFP
Prezydent Donald Trump zagroził nałożeniem cła na samochody z Unii Europejskiej, jeśli nie zrezygnuje ona z cła na homary ze Stanów. Chinom też to grozi.

Na spotkaniu z rybakami w Bangor w stanie Maine Trump oświadczył, że „jeśli Unia Europejska nie zniesie natychmiast tego cła, to my nałożymy takie samo cło na jej samochody. Peter Navarro (doradca ekonomiczny Białego Domu) będzie od teraz królem homarów" odpowiedzialnym za rozmowy z Unią. Prezydent obiecał rybakom, że Unia szybko zniesie to cło. Polecił też Navarro, by ustalił chińskie produkty, które można by objąć cłem, jeśli Pekin nie zniesie cła na amerykańskie homary.

Główny amerykański negocjator, Robert Lighthizer zaproponował w ubiegłym roku minimalną umowę z Unią, która zmniejszyłaby bariery w handlu homarami, ale nic z tego nie wyszło. Rozmowy obu stron były trudne w ostatnich miesiącach mimo kolejnych wizyt w Waszyngtonie komisarza ds. handlu, Phila Hogana. Osoby związane z obiema stronami nie spodziewają się wielkiego postępu w bieżącym roku — odnotował Reuter.

Na tym samym spotkaniu w Bangor Trump ogłosił otwarcie dla połowów na skalę przemysłową akwenu 5 tys. mil kwadratowych (12 950 km2) w Northeast Canyons i Seamounts Marine National Monument, sanktuarium  na Atlantyku u wybrzeży Nowej Anglii, utworzonym w 2016 r. za kadencji Baracka Obamy. Anulował też plany stopniowego odejścia od odławiania tam czerwonych krabów i homarów. — Znosimy przepisy dotyczące od autostrad i dróg lokalnych po łowienie ryb — powiedział.

Tym posunięciem Trump chce zyskać przychylność ludzi pracy i pracowników fizycznych w roku wyborów. prezydent starający się o reelekcję usuwa przepisy, które jego zdaniem przeszkadzają w przywracaniu miejsc pracy i działalności gospodarczej — stwierdził Reuter.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA