fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Unikatowa whisky na aukcji w Hongkongu może pobić rekord

Adobe Stock
Dwie butelki unikatowej, szkockiej whisky trafią na aukcję w Hongkongu.

Dwie butelki 60-letniej whisky Macallan mogą zostać sprzedane za rekordową cenę na piątkowej aukcji - 18 maja.

Analitycy domu aukcyjnego Bonhams Hong Kong wycenili dwie butelki szkockiego alkoholu z 1926 roku o pojemności 750 ml na 3,6 - 4,5 mln hongkońskich dolarów, czyli od 459 tys. do  573 tys. dolarów amerykańskich.

Cztery lata temu 60-letni Macallan został sprzedany za rekordowe  4,9 mln hongkońskich dolarów.

W ostatnich latach ceny kolekcjonerskich whisky zaczęły mocno rosnąć na światowym rynku. Kolekcjonerzy poszukują rzadkich egzemplarzy szkockiego alkoholu, m.in. Dalmore i Port Ellen, ale także whisky z japońskich wytwórni Karuizawa oraz Yamazaki.

Daniel Lam, szef działu wina i whisky w domu aukcyjnym Bonhams, wyjaśnia, że kolekcjonerska whisky staje się kosztowniejsza niż francuskie wina z Burgundii. Wina zdrożały w ostatnich 12 miesiącach średnio o 30 proc., a whisky podwoiły ceny, jak na przykład 10-letni Macallan. W Bonhams największe zainteresowanie whisky jest wśród kolekcjonerów z Wietnamu, Tajwanu, Chin i Indonezji.

Macallans z 1926 roku nie pojawiał się na aukcjach od ponad 20 lat i według kolekcjonerów jest on jak "Mona Liza napoi alkoholowych". Na całym świecie są tylko 24 butelki takiego whisky i dlatego piątkowa aukcja może być bardzo wyjątkowa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA