fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Abramowicz inwestuje w start-upy

Bloomberg
Rosyjski bogacz wyłożył 1,5 mln dolarów w rosyjski start-up, który opracował algorytm rozpoznawania twarzy.

Chodzi o młodą firmę NtechLab. Zyskała ona prywatnych inwestorów, w tym fundusz Impulse V.C, który według gazety Wiedomosti i RBK jest związany z Romanem Abramowiczem. Firma została założona w 2015 r przez Artioma Kucharenko absolwenta wydziału matematyki i cybernetyki moskiewskiego uniwersytetu im. Łomonosowa.

Spółka opracowała technologię FaceN, u podstaw której znajduje się algorytm rozpoznawania twarzy, zdolny w ciągu 0,3 sekundy przypisać zdjęcie danemu człowiekowi wybranemu spośród miliarda fotografii.

Technologia bazuje na indywidualnych cechach budowy twarzy charakterystycznych dla każdego człowieka, które co bardzo ważne, nie zmieniają się z upływem czasu.

Jednym z produktów firmy jest serwis internetowy FindFace, który bazując na technologii FaceN pomaga wynajdywać na podstawie fotografii ludzi w rosyjskiej sieci społecznej Wkontakcie. Rosyjski start-up wygrał już swoim rozwiązaniem główną nagrodę dla innowacyjnych rozwiązań uniwersytetu w Waszyngtonie.

Mieszkający na stałe w Londynie Roman Abramowicz od kilku lat inwestuje w innowacyjne spółki i rozwiązania. W 2013 r kupił za 9,75 mln dol. akcje uprzywilejowane amerykańskiej firmy Propell Technologies. Specjalizuje się ona w pracy nad technologią plazmowego impulsu przy wydobyciu ropy i gazu z pokładów łupków bitumicznych. To bardzo czysta technologia. Specjaliści uważają ją za perspektywiczną, pozwoli uniknąć protestów ekologów oraz odbierze argumenty przeciwnikom wydobycia ropy i gazu z pokładów łupkowych tak w Europie jak i USA.

Rosyjski miliarder inwestuje też w technologiczne aktywa brytyjskie. Ma m.in. akcje firmy produkującej syntetyczne paliwo ciekłe Velocys.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA