fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sojusz dla lepszej gospodarki tworzywami sztucznymi

Fotorzepa, Michał Walczak
Kilkanaście koncernów i organizacji podpisało pakt na rzecz zrównoważonego wykorzystania tworzyw sztucznych. Polska jest czwartym krajem na świecie, w którym pojawiła się taka inicjatywa.

W deklaracji podpisanej we wtorek w Warszawie sygnatariusze zobowiązali się, że do końca roku stworzą mapę drogową przejścia na bardziej zrównoważone wykorzystywanie tworzyw sztucznych w Polsce.

Pakt zawiązały m.in. ALPLA, Carrefour, Coca-Cola HBC Polska, grupa spółek Danone w Polsce, Nestlé, PepsiCo Poland, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, Santander Bank Polska, Unilever i WWF.

Czytaj także: W Krakowie powstał pierwszy w Polsce butelkomat. 10 groszy za butelkę 

Mamy dobre chęci

Jednak działania samych firm nie wystarczą. Sporo jest do zrobienia w kwestii edukacji konsumentów. Bo choć w badaniu Ministerstwa Środowiska aż 72 proc. Polaków podawało, że segreguje odpady, to te deklaracje są odwrotnie proporcjonalne do rzeczywistości. Bowiem według GUS w gospodarstwach domowych segregowanych jest zaledwie 27 proc. odpadów. I znowu według deklaracji 87 proc. z nas chciałoby żyć bardziej ekologicznie, ale dla 58 proc. jest to zbyt kosztowne, 33 proc. twierdzi, że nie ma czasu na zmianę nawyków, a 27 proc. wskazuje, że trudno im przekonać do tego rodzinę.

– Dbałość o środowisko naturalne to obowiązek i odpowiedzialność każdego z nas. Jedną z najskuteczniejszych form jest zbiórka i segregacja odpadów, tak aby umożliwić ich przetwarzanie i ponowne wykorzystanie – wskazuje prof. Hanna Żakowska, dyrektor COBRO – Instytutu Badawczego Opakowań. – Dzięki temu zamiast trafić na śmietnik, staną się wartościowym surowcem wtórnym i zyskają drugie życie.

Już w ub.r. Najwyższa Izby Kontroli alarmowała, że naszemu krajowi grożą wysokie kary unijne za złe gospodarowanie odpadami komunalnymi. W tym roku Bruksela ostrzegła 14 państw, w tym Polskę, że zagrożona jest realizacja celów wyznaczonych na przyszły rok. Zgodnie z regulacjami UE, Polska powinna w 2020 r. osiągnąć 50-proc. poziom recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Dla porównania, w 2014 r. wynosił on tylko 21 proc. Według raportu NIK, ilość odpadów, które są u nas przetwarzane, zamiast rosnąć, miejscami nawet spada (tak było w 14 z 22 sprawdzanych przez NIK gmin; badanie obejmowało dane za 2016 r.).

Aby zmienić sytuację, rząd szykuje zmiany w prawie. Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało najnowszy projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wśród rekomendacji jest m.in. wzmocnienie kontroli gmin nad systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym nadzór nad firmami je odbierającymi. Projekt trafił do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Od początku tego roku gminy miały się dostosować do nowych zasad segregacji odpadów, zakładających podział na pięć pojemników. Część już je wdraża, ale ostatecznie resort środowiska przedłużył ten termin o rok.

Recykling: to działa

Jednak niezależnie od liczby pojemników, wiele osób do segregacji zniechęca fakt, że jak im się wydaje, i tak wszystkie odpady trafiają razem do jednej śmieciarki. Ale w rzeczywistości jest inaczej.

– To jest jeden z mitów. Prawda jest taka, że w tych samochodach są osobne komory na poszczególne frakcje odpadów – wyjaśnia Leszek Dziopak, prezes IMP Polowat.

Firma jest drugim co do wielkości zakładem w kraju zajmującym się recyklingiem butelek PET. Ma zakłady w Bielsku-Białej i Łęczycy. Dziennie przetwarza 3 mln butelek PET i podkreśla, że robi to tak skutecznie, że z trafiającego do niej surowca jest w stanie odzyskać przeszło 99 proc. składników. Służą one jako surowiec do produkcji różnego rodzaju włóknin, taśm opakowaniowych, folii, wytłoczek oraz nowych butelek. Na stronie firmy jest licznik przerobionych butelek. W chwili zamykania tego wydania gazety pokazywał przeszło 12,43 mld.

Na rzecz zrównoważonej gospodarki zasobami i zwiększenia recyklingu butelek PET działa też Żywiec Zdrój, największy producent napojów bezalkoholowych w Polsce.

– Nasze opakowania w 100 proc. nadają się do recyklingu. Zmniejszyliśmy gramaturę opakowania naszego flagowego produktu o 14 proc. Zmniejszamy też gramaturę wszystkich materiałów opakowaniowych – wymienia Edyta Krysiuk-Kowalczyk, dyr. ds. jakości i zrównoważonego rozwoju Żywiec Zdrój. – Nasze butelki mają także kwadratowy przekrój, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń podczas transportu.

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój

Obieg zamknięty zakłada wielokrotne korzystanie z tych samych zasobów, co oznacza korzyści dla środowiska. Przykładem rozwiązania wpisującego się w tę ideę jest recykling, który umożliwia wielokrotne przetwarzanie takich zasobów jak butelki PET. Jako cenny surowiec mogą i powinny posłużyć one do powstania kolejnych przedmiotów, w tym nowych butelek. Recykling pozwala zmniejszyć zużycie zasobów, takich jak ropa, energia, woda, i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Mając świadomość korzyści z gospodarki obiegu zamkniętego, Żywiec Zdrój działa na rzecz efektywnego systemu zbiórki i recyklingu butelek PET w Polsce, co wpisuje się też w zobowiązanie, jakie ogłosiliśmy w związku z ostatnim szczytem klimatycznym ONZ. Zobowiązaliśmy się, że już w 2020 r. taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzimy na rynek, zostanie zebrana i trafi do recyklingu. Dzięki temu plastik może i powinien zyskiwać kolejne życia, czego przykładem jest nasza nowa butelka 5 l, w 100 proc. wykonana z tworzywa PET pochodzącego z recyklingu (tzw. rPET). Użycie wyłącznie przetworzonego surowca PET do produkcji tej butelki wyeliminowało konieczność zużycia ropy i pozwoliło na ograniczenie emisji CO2 w całym cyklu życia produktu aż o 45 proc. Także w innych opakowaniach stopniowo zwiększamy poziom przetworzonego plastiku, by upowszechnić wielokrotne wykorzystanie tworzywa PET i zredukować zużycie surowca pierwotnego. Aby było to możliwe, niezbędne jest zwiększenie poziomu selektywnej zbiórki surowców. Dlatego staramy się inspirować konsumentów do odpowiedzialnego postępowania ze zużytymi opakowaniami.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA