fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Fakturowa rewolucja

Fotorzepa
W Unii Europejskiej faktura elektroniczna staje się nowym standardem. W Polsce nadal jest ciekawostką. Ale już wkrótce się to zmieni.

W kilkunastu krajach Europy odsetek konsumentów odbierających e-faktury przekracza 30 proc., a w Danii czy Norwegii jest ponad dwa razy wyższy. Polska w statystykach wypada blado. Szacuje się, że w całym kraju wystawia się około 1,5 mld faktur rocznie, lecz zaledwie 8–11 proc. z nich przesyła się elektronicznie, a e-faktury odbiera mniej niż co trzeci konsument.

Polacy boją się zmian

Do zwiększenia odsetka e-faktur motywuje nas Komisja Europejska, która już kilka lat temu zapowiedziała, że chce, aby do 2020 r. była to główna forma fakturowania w całej Unii Europejskiej.

Co jest największą barierą w przechodzeniu na e-faktury? Europejskie Forum Elektronicznego e-Fakturowania wskazuje na cztery najistotniejsze powody: brak wymagań lub potrzeby wykorzystania e-faktur przez partnerów handlowych, brak wiedzy i doświadczenia, brak gotowości organizacyjnej do zmienionego procesu fakturowania oraz brak wsparcia ze strony posiadanego systemu informatycznego.

Tymcz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA