fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Była szefowa Fed: Donald Trump nie zna się na ekonomii

Bloomberg
Była przewodnicząca amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen powiedziała, ze prezydent Donald Trump nie zna się na ekonomii i nie ma pojęcia o o celach, jakie realizuje Fed.

Janet Yellen podczas wywiadu udzielonego portalowi ekonomicznemu "Marketplace" powiedziała, że obecny prezydent Stanów Zjednoczonych nie zna elementarnych podstaw makroekonomii i nie ma pojęcia w jaki sposób funkcjonuje oraz jaką funkcję pełni Fed - informuje BBC.

Zdaniem byłej szefowej Rezerwy Federalnej Trump nie rozumie podwójnego mandatu Fed, czyli dwóch kluczowych celów, które stara się osiągnąć bank centralny: stabilności cen oraz maksymalnym zatrudnieniu.

- Cóż, wątpię, czy byłby w stanie powiedzieć, że celem Fedu są maksymalne zatrudnienie i stabilność cen, co jest celem, jaki Kongres wyznaczył Fedowi - powiedziała w programie.

Yellen powiedziała, że przykładem niezrozumienia przez prezydenta zasad funkcjonowania międzynarodowych relacji gospodarczych jest jego skupianie się na redukcji dwustronnych deficytów handlowych w relacji z Chinami.

Janet Yellen jest z wykształcenia ekonomistką. W Radzie Gubernatorów amerykańskiej Rezerwy Federalnej jest od 1994 roku. Od 2010 r. była wiceprzewodniczącą Fed, a 9 października 2013 r. została nominowana przez ówczesnego prezydenta Baracka Obamę na przewodniczącą Fed i jednocześnie pierwszą kobietę szefa tej instytucji. Swoją funkcję pełniła do 3 lutego 2018 r. Na stanowisku zastąpił ją Jerome Powell. Obecnie Janet Yellen pracuje w Brookings Institution, think tanku, który zajmuje się działalnością badawczą i edukacyjną w dziedzinie nauk społecznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA