fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Na papierze spółki Skarbu Państwa wycenione lepiej niż na GPW

Bloomberg
Sam fakt, że wartość rynkowa jest inna od księgowej jest całkowicie normalny. Ceny na giełdzie zmieniają się w każdej minucie, wartość księgowa jest aktualizowana raz na kwartał. W przypadku państwowych spółek zadziwiająca jest jednak skala różnicy między jedną liczbą a drugą. Na przykład w przypadku Tauronu wartość księgowa jest ponad siedem razy większa niż rynkowa. A to już nie jest normalne - pisze Business Insider Polska

Większość spółek Skarbu Państwa od wielu miesięcy traci na giełdzie na wartości. Na przykład licząc od początku tego roku w gronie spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 sześć najgorszych to te pod kontrolą PiS. Lotos, Orlen, JSW, PGNiG i PGE spadły w tym czasie o ponad 10 procent.

W tym samym czasie nie zmienia się jednak wartość księgowa tych firm, którą oblicza się, odejmując od wartości całego majątku spółki całość jej długów

Wartość rynkowa wszystkich spółek z WIG20 jest o 50 procent większa niż ich łączna wartość księgowa. Podobnie jest na wszystkich giełdach świata. Nie widać tutaj żadnego problemu. Na tym tle wyraźnie wyróżniają się jednak spółki Skarbu Państwa: PGE, Tauron, PGNiG, Orlen, czy JSW. Poza WIGiem 20 podobnie wyglądają energetyczne Enea i Energa.

Jeśli zsumujemy różnice między wartością księgową, a rynkową w przypadku PGE, Taurona, Enei, Energii, Orlenu, PGNiG i JSW to uzyskamy kwotę ponad 102 miliardów złotych. To równowartość mniej więcej 4 procent polskiego PKB. Jak widać problem dotyczy tylko spółek energetycznych, paliwowych, związanych z węglem czy też ropą. Można więc uznać, że być może to taki znak czasów – świat przestawia się na odnawialne źródła energii, więc firmy pracujące w starym „brudnym” sektorze tracą na wartości. Tyle, że to nieprawda.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA