fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nie żyje miliarder Hans Rausing, były prezes koncernu Tetra Pak

Ruben, Gad i Hans Rausing
Wikimedia, Tetra Pak
Miliarder Hans Rausing, który rozwinął koncern Tetra Pak w światowego giganta i uczynił tym samym swoją rodzinę najbogatszą w Wielkiej Brytanii, umarł w wieku 93 lat.

Hans Rausing był biznesmenem szwedzkiego pochodzenia, który mieszkał w Wielkiej Brytanii od 1982 roku. Koncern Tetra Pak odziedziczył ojcu Rubenie Rausingu.

Ruben Rausing w 1946 roku opracował aseptyczny materiał opakowaniowy Tetra Pak składający się z papieru, folii aluminiowej i folii wykonanej z polimeru. Opakowanie pozwala na pakowanie żywności płynnej i półpłynnej zwierającej cząstki. Rozwiązanie to zaczęło być szeroko rozpowszechniane od 1951 roku, kiedy Ruben Rausing założył spółkę wraz z Erikiem Wallenbergiem.

Firmę odziedziczył następnie jego syn, który przejął funkcję prezesa w 1985 roku. Od tej pory przedsiębiorstwo rozwinęło się w międzynarodowy koncern, stając się największym producentem opakowań żywności na świecie. Tetra Pak jest obecny już w ponad 160 krajach, a jego sprzedaż sięgnęła w ubiegłym roku 13,9 mld euro netto.

Hans Rausing w 1993 roku odszedł z firmy i 2 lata później sprzedał 50 proc. udziałów koncernu o wartości 7 mld dol. swojemu bratu, Gadowi Rausingowi. Magazyn Forbes szacował majątek Hansa na 12 mld dol. Po przeprowadzce ze Szwecji do Wielkiej Brytanii uczynił on swoją rodzinę najbogatszą na Wyspach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA