fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

200 karatów znalezione na Syberii

Bloomberg
Nowy rok zaczął się dobrze dla diamentowego koncernu rosyjskiego Alrosa. W odkrywkowej kopalni w Jakucji wydobyto największy od lat diament. Ma blisko 200 karatów.

Alrosa poinformował dziś o znalezieniu diamentu o wadze 191,46 karata. Ma rozmiary 40x31x20 milimetrów i niezwykły kolor - jest przeźroczysty z żółtymi odcieniami. Kamień został wydobyty w kopalni Udacznaja w Jakucji. 

„Tak duży kamień jubilerskiej jakości o wadze przekraczającej 100 karatów wydobyty z kopalni Udacznaja potwierdza, że znajduje się tam jeszcze dużo wyjątkowego, jubilerskiego surowca. Od czasu uruchomienia kopalni w 1967 r. to złoże dało nam setki dużych diamentów. Najnowszy, rzadki egzemplarz zostanie zbadany i oceniony w najbliższym czasie” - głosi komunikat Alrosa.

Złoże Udacznoje zostało odkryte w 1953 r. i obfituje w wyjątkowo duże kamienie. Diamenty rosyjskie, podobnie jak sposób ich wydobycia i wygląd kopalni, różnią się od tego, co pochodzi z ciepłych rejonów globu.

Odkrywkowe kopalnie diamentów w Jakucji, gdzie wydobycie jest prowadzone od 1955 r. (kopalnia „Mir”) to wielkie leje w ziemi ze spiralnymi tarasami, zwężający się ku wnętrzu, wchodzące w głąb na ponad pół kilometra. Urobek wywożą z wnętrza Kamazy.

Przy najsłynniejszej kopalni „Mir” stoi tablica z parametrami wielkiej dziury: średnica leja: do 1,2 km; głębokość: 525 m; długość spiralnego zjazdu na dno: 7,7 km. Leje tworzą swoisty mikroklimat. Przy kopalniach stoją ostrzeżenia, że nad lejami nie wolno latać helikopterami. Dlaczego? Bo je zasysa do środka. Do tego dochodzą warunki atmosferyczne.

Jakucja to najzimniejsza część Syberii - zimy ponad 50 st. mrozu, krótkie upalne lata. Wszystko to daje diamenty o niespotykanym w innych regionach zimnym świetle i kolorowych odcieniach.

Alrosa należy do państwa i Republiki Sacha (Jakucja), jest też notowany na moskiewskiej giełdzie. Koncern ma 29 proc. udziału w światowym wydobyciu diamentów (więcej posiada brytyjski De Beers działający głównie w Afryce) i 95 proc. wydobycia Rosji. Koncern oprócz Jakucji (11 lejów) ma kopalnie także w obwodzie archangielskim (16 odkrywek).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA