fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Bezpłatna pomoc prawna: spór o godziny otwarcia punktów

123RF
Ministerstwo Sprawiedliwości jest zdania, że punkty pomocy prawnej powinny być czynne pięć dni w tygodniu po cztery godziny. Inaczej uważa Związek Powiatów Polskich.

Trwają przygotowania do uruchomienia od nowego roku punktów bezpłatnej pomoc prawnej. Okazuje się, że powiaty i minister sprawiedliwości zupełnie inaczej myślą o organizacji tych punktów.

– Ministerstwo nie podziela naszej wykładni niektórych przepisów ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, np. w sprawie godzin i dni otwarcia punktów oraz zawierania przez powiaty z organizacjami pozarządowymi umów użyczenia lokali – tłumaczy Grzegorz Kubalskich ze Związku Powiatów Polskich.

Zdaniem ZPP użyte w ustawie określenie „punkt nieodpłatnej pomocy" nie oznacza realnie istniejącego punktu, ale jednostkę przeliczeniową potrzebną do wyliczenia dotacji dla powiatów. Dopuszczalne jest więc, by np. jeden punkt każdego dnia funkcjonował w innym lokalu. Ponadto ustawa reguluje, że pomoc ma być udzielana przeciętnie pięć dni w tygodniu, co najmniej cztery godziny dziennie. Według ZPP mogą być więc tygodnie, w których punkt będzie otwarty krócej, np. cztery dni. Pod warunkiem że innym razem będzie to sześć dni. Nie muszą też zawsze działać cztery godziny dziennie.

– Powiaty źle interpretują przepisy – uważa Jerzy Kozdroń, wiceminister sprawiedliwości. – Jeżeli punkty nie będą czynne regularnie pięć razy w tygodniu po cztery godziny, to ograniczona zostanie dostępność tej pomocy. A nie o to chodzi w tych przepisach.

Zdaniem wiceministra Kozdronia niedopuszczalne jest również zawieranie umów użyczenia należących do organizacji pozarządowych lokali. Porady muszą być udzielane w lokalach należących do gmin i powiatów. – Gdyby zawierano umowy użyczenia z organizacjami, to i z kancelariami prawnymi. Wówczas prawnicy udzielaliby porady właśnie w kancelariach. A tego chcemy uniknąć – uważa Kozdroń.

ZPP obstaje przy swoim.

– Nie zgadzamy się z poglądami ministerstwa i w punktach spornych przygotowujemy obszerną analizę prawną celem wykazania, że prezentowana przez nas interpretacja jest właściwa – mówi Grzegorz Kubalski .

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło portal informacyjny www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl, na którym znajdują się informacje dla jednostek samorządu terytorialnego. W dziale „Aktualności" na bieżąco udostępniane są odpowiedzi na najczęściej zadawane przez jednostki samorządu terytorialnego pytania oraz stanowiska odnoszące się do interpretacji poszczególnych przepisów ustawy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA